Caktohet fati i kosovarit, u ndalua në Morinë

16:15 | 23/05/2019

Gjykata për Krimet e Rënda dënoi me 5 vite burg kosovarin Hamdi Mavriqi, i cili u arrestua një vit më parë në kufirin e Morinës. Ai u gjet fajtor për akuzën “Trafik armësh”. Para dhënies së vendimit, 45- vjeçari kërkoi mëshirë dhe tha se ka bashkëshorten sëmurë rëndë.

Tentativa për të trafikuar armë në Shqipëri, i kushtoi 5 vite heqje lirie shtetasit nga Kosova Hamdi Mavriqi, i arrestuar një vit më parë në kufirin e Morinës. Gjykata për Krimet e Rënda e dënoi të enjten 45- vjeçarin me 8 vite burg, por për shkak të gjykimit të shkurtuar, ai përfitoi 2 vite e 6 muaj ulje.

Në seancë Hamdi Mavriqi shfaqi shenja pendese dhe kërkoi mëshirë nga trupa gjykuese, duke pretenduar se nuk punonte,  pasi kujdesej për bashkëshorten që ishte e sëmurë.

Rrethana lehtësuese për 45 vjecarin kërkoi në konkluzionet përfundimtare edhe avokati mbrojtës, I cili shtoi se akuzat e prokurorisë nuk janë të faktuara dhe nuk vërtetojnë se i pandehuri ka tentuar të kryejë veprën e trafikimit të armëve. Një seancë më parë, Gjykata për Krimet e Rënda ndryshoi akuzën për të pandehurin nga  “Trafikim i mbetur në tentativë” në “Trafikim i armëve.”. Ky vendim sipas avokatit ishte i  padrejtë, pasi sipas tij i pandehuri është arrestuar në kufi, ende pa kaluar në Shqipëri.

Hamdi Mavriqi u arrestua në flagrancë në prill të vitit të shkuar, gjatë një kontrolli rutinë të pikën e kalimit kufitar të Morinës. Me vete kishte tre armë zjarri pistoletë dhe 25 fishekë. /ABC News Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono