VIDEO/ Bytyçi: Intrigat e Isa Mustafës për të formuar qeverinë me partinë e Thaçit

17:28 | 17/01/202017:280

Analisti i njohur, Enver Bytyçi tha se Albin Kurti mund të dalë jashtë loje edhe pse LVV ka dalë parti e parë nga zgjedhjet e 6 tetorit 2019. Negociatat e tij me Isa Mustafën duket se janë në ngërç përsa kohë nuk kanë arritur dakordësinë për formimin e qeverisë.

I ftuar në studion e Abc News, nga gazetari Endri Xhafo, pedagogu dhe analisti i çështjeve të rajonit, Enver Bytyçi tha se zgjedhjet e parakohshme janë opsionit i fundit për Kosovën. Sipas tij, nëse nuk gjendet zgjdhja mes LVV-LDK, mund të provohet koalicioni mes LDK dhe PDK, që drejtohet nga Kadri Veseli, por që qytetarët e njohin si “partia e Thaçit”.

“Nëse nuk arrin partia e parë të formojë koalicionin dhe të çojë emrin e mandatarit për Kryeministër në Presidencë, atëherë partia e dytë mund të nominojë kandidatin për Kryeministër. Është e përcaktuar në Kushtetutën e Kosovës”, tha Bytyçi.

“LDK-ja e Isa Mustafës po shkon drejt një koalicioni me partinë e Hashim Thaçit, kjo përshtypje më krijohet mua, duke parë refuzimin e vazhdueshëm që i bën LDK-ja ofertës së Albin Kurtit. Intrigat e Isa Mustafës janë të dukshme në raport me Albin Kurtin”, shpjegoi më tej argumentat e tij Enver Bytyçi.

Më tej ai tha se LVV ka vetëm një gabim taktik, pasi ekspontentë të kësaj partie kanë folur në mënyrë të tepruar në media, ndërsa LDK-ja ka qenë më e kujdesshme së paku në publik. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono