Byro Politike: Vota e Shqipërisë në OKB

21:18 | 22/12/2017

Të ftuar në “Byro Politike” nga Juli Xhokaxhi: Ferit Hoxha ish-ambasador pranë OKB; Klajda Gjosha deputete e LSI, Aldo Bumçi deputet i PD.

Diskutim për votën e Shqipërisë në OKB, e cila u konsiderua si votë kundër trump, megjithatë mbetet për tu parë reagimi i SHBA.

Ferit Hoxha u shpreh se ky vendim, sipas një dakordësie të gjerë ndërkombëtare, prek atë që quhet konsensusi ndërkombëtar, i cili përcakton konturet e konsensusit të paqes. Vendet që kanë votuar pro kanë konfirmuar votën e mëparshme. Ishte e nevojshme të rikonfirmohej qëndrimi për këtë çështje.
Sipas Gjoshajt, Shqipëria del për herë të parë kundër një aleati të jashtëzakonshëm.

Shtetet e BE kanë qenë të ndara për vendimin sepse 7 prej tyre kanë abstenuar, sipas Bumçit, ndaj Shqipëria nuk është se ka ndjekur BE por ka dalë kundër SHBA.
Sipas të ftuarve, SHBA e ka treguar mbështetjen e Shqipërisë dhe Kosovës ndaj interesi kombëtar i shqiptarëve kërkonte që të ishim në krah të interest të tyre.
Por sipas ish-ambasadorit Hoxha, vota jonë nuk ka të bëjë me marrëdhënien Shqipëri-SHBA. Mbetet një marrëdhënie solide. Ky votim rikonfirmon një qëndrimi të njohur më parë.
Sipas deputetëve, shqiptarët nuk ndajnë qëndrimin e qeverisë së Shqipërisë.

Në arenën ndërkombëtare sot kjo është çështja më e rëndësishme. I vetmi grup që na influencon është BE.
Si përfundim u tha se SHBA e kupton vendimin tonë dhe nuk ndikon në marrëdhëniet e deritanishme. Ndërsa mendimi deputetëve mbetej se vota duhet te kishte qenë abstenuese./abcnews.al

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono