Byro Politike: Bilanci politik i vitit 2017

21:37 | 27/12/2017

Të ftuar në “Byro Politike” nga Juli Xhokaxhi: Skënder Gjinushi kreu i PSD; Astrit Patozi gazetar, ish-nënkryetar i PD; Alfred Peza ish-deputet i PS.
Diskutim për bilancin e ngjarjeve politike të vitit 2017. Një vit politikisht intensiv me tre zgjedhje që përcaktuan zhvillimet më të bujshme në vend. Zgjedhjet e Presidentit, zgjedhjet e parlamentare edhe zgjedhjet e Prokurorit të përhershëm të përkohshëm. Një shqyrtim mbi kriminalitetin dhe përplasjet e ndryshme politike.

Nga të ftuarit, 2017-a u konsiderua një vit depresiv politik. Seanca e fundit e parlamentit ishte epilogu i një dështimi në bllok. U vu re një ekzagjerim i të dy krahëve të politikës.
Gjithashtu u tha se mazhoranca dhe pse fitoi zgjedhjet humbi shumë nga legjitimiteti i saj.
Ndërsa opozita kishte humbje të lavdishme, por Lulzim Basha hyri në histori për keq, sipas Patozit.
Ky ishte viti i çadrës për opozitën, viti i timonit për mazhorancën dhe viti i çekiçit për reformën në drejtësi.

Me zgjedhjet e 25 qershorit, Rama dhe Basha ia dolën të spostonin partitë e vogla, gjithashtu dhe spostim i figurës dominuese të Berishës.
Të ftuarit u shprehën se politika sot është tripolare sepse Lulzim Basha ndau peshën dhe rolin me LSI-në.
Ndërsa ligji i dekriminalizimit përmbante një hipkrizi brenda sepse Shqipëria ka akoma problem paprekshmërinë e rangjeve të larta.

Patozi u shpreh se në vijim do të jetë një vit dinamik, pasi PD është e vetmja parti politike që mund të bëjë një debat të shëndetshëm.
Ndërsa sipas Pezës, në 2018-n pritet të japi efekt zgjedhja e Prokurores së përkohëshme dhe përmirësimet politike për portofolin e çdo shqiptari./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono