Bylykbashi reveals what was discussed on the meeting held by the Democratic Party regarding the Electoral Reform

15:40 | 05/11/201915:400

Former of PD Oerd Bylykbashi has told to the media what was discus in the meeting.The Democrat stressed out that today they discussed not only the issue of political will, but repeated again the opposition’s proposal for a transitional government and early elections.
Meanwhile, Bylykbashi said that there is still no deadline when the draft prepared by the opposition will be made public.
He declared that their position is clear and the electoral reform will be complete.
Bylykbashi said that message is clear, the opposition is 100% committed to Electoral Reform.  An Electoral Reform that will lead to free and fair elections and according to him Edi Rama does not do that.
-The majority should clearly understand that the reform must be all-inclusive. Elections are peaceful when there is consensus. Early elections is the only solution.
The 2019 report was the most unique to show us the way, ”said Bylykbashi./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono