Bylykbashi: Fakte nga gjithë Shqiperia tregojnë manipulimin e zgjedhjeve

15:30 | 10/07/201915:300

Oerd Bylykbashi paralajmëron prova të forta për manipulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Ish- deputeti demokrat tha në studion e ABC News se kushti kryesor për të shkuar në zgjedhje të lira e të ndershme, sipas tij, mbetet largimi i kryeministrit Rama.

Vazhdojnë të mbledhin fakte nga e gjithë Shqipëria që të në fund të vërtetojnë pretendimet se zgjedhjet e 30 qershorit janë manipuluar në të gjithë Shqipërinë. Reagimet do të jenë të forta nga ndërkombëtarët paralajmëroi nga studio e ABC News ish deputeti demokrat Oerd Bylykbashi.

Hartimi i një kodi zgjedhor nga mazhoranca socialiste do ta fundosë më shumë kryeministrin e do të thellojë më tej krizën politike sipas Oerd Bylykbashit.

Data e ligjshme për zgjedhjet vendore është 13 tetori nënvizoi ish deputeti demokrat duke iu kundërpërgjigjur me data deklaratave të mazhorancës se 30 qershori ishte afati i vetëm kushtetues.

Megjithatë nuk janë të gatshëm të shkojnë drejt këtyre zgjedhjeve demokratët nëse nuk plotësohet kushti kryesor: largimi i kryeministrit Edi Rama. Me këtë i përgjigjet edhe atyre që e shohin presidentitn me flamurin e opozitës në duar.

Megjithatë Oerd Bylykbashi nuk mohon ligjshmërinë e dekretit të presidentit për datën e re të zgjedhjeve, por rrëzon sipas këndvështrimit të tij 9 akuzat e komisionit hetimor për shkarkimin e kreut të shtetit.

Dhe do të jetë ODIHRI e të tjerë që nuk do të lejojnë më të tilla zgjedhje deklaron ish deputeti  Partisë Demokratike. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono