Bylykbashi: ‎”Gëzuar” 21 Korrikun! Uroj që SPAK të mos përfundojë në “aspak”

18:00 | 21/07/201918:000

Por në këndvështrimin e ish-deputetit demokrat Oerd Bylykbashi, reforma në drejtësi është e dështuar, tre vjet nga miratimi i saj. Në analizën bërë në rrjetet sociale, Bylykbashi uron që kjo reformë të mos ketë të njëjtin fat si edhe ngritja e Strukturës së Posaçme Antikorrupsion.

Si një film i jashtëzakonshëm i vjen nëpër mend ish deputetit demokrat Oerd Bylykbashi 21 Korriku i tre viteve më parë.

Pas përshkrimit që i bën asaj dite me ecejaket frenetike në mes të vapës së Tiranës, hyrje-daljet ne zyrat e Kuvendit, takime me ambasadore, tensionin e diskutimeve dhe negociatave, Oerd Bylykbashi risjell qëndrimin e Washingtonit dhe Brukselit.

Por së paku me 21 Korrik Opozita garantoi minimumin e moskapjes politike të drejtësisë, me shpresën dhe premtimin e ndërkombëtareve se ligjet ne vijim do të bëheshin me konsensus- e vazhdon shkrimin e tij në rrjetet sociale ish deputeti i Partisë Demokratike. Por ndër mendimet që radhit më pas ai shpreh zhgënjimin se:Ligjet qe u miratuan me pas më votat e mazhorances se asaj kohe shkelen, deformuan dhe zhbënë marrëveshjen e 21 Korrikut dhe votën unanime te 22 Korrikut.

Edhe pse shpreh dyshime në bindjen që kish tre vite më pare, sot Oerd Bylykbashi është i qartë se pavarësisht deklaratave të mazhorancës dhe mbështetësve të tyre, në vend mungon Gjykata Kushtetuese dhe Gjykata e lartë.

Asnjë qytetar i thjeshte nuk ka shans qe pasi e humbet një çështje në gjykatë, të ketë të drejtë të bëjë padi të re të njëjtë po në atë gjykatë pasi ajo e ka dhënë një vendim për të njëjtën çështje – shpjegon Bylykbashi. Ajo çka u prodhua në gjyqësorin e Durrësit është fryti me i fundit i hidhur i reformës së 2016-tës sipas tij.

Duke shpresuar që reforma në drejtësi të përfundojë duke ia hequr mundësinë mazhorancës aktuale të të bërit akoma fushatë elektorale me të, ish deputeti i Partisë Demokratike duke mos e fshehur ironinë, uron: Gëzuar 21 korrikun!


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono