Buxheti i Durrësit për investime në infrastrukturë

15:03 | 10/01/2018

Pjesa më e madhe e buxhetit të bashkisë së Durrësit shkon për infrastrukturën, por në shumë lagje të qytetit bregdetar nuk është parashikuar të investohet as këtë vit. Banorët shprehen të pakënaqur me neglizhencën e treguar prej vitesh. 

Ndodhemi në rrugën “Gjelberimi” të Durrësit.

Siç shihet nga pamjet këtu nuk është investuar kurrë.

Banorët ankohet për vështirësitë që hasin në përditshmërinë e tyre.

Në të njëjtën gjendje janë edhe shumë të tjera.

Edhe këtë vit Bashkia nuk ka parashikuar të investoje tek këto lagje megjithëse pjesa më e madhe e buxhetit shkon për infrastrukturën dhe shërbimet publike.

Investimet kryesore mbeten përfundimi i projektit Veliera, rikualifikimi i hapësirave tek Muzeu i Dëshmorëve dhe restaurimi i godinave arsimore.

Për këto dhe të tjera u akorduan plot 48 miliardë lekë , 28% të vlerës së përgjithshme të buxhetit.

Duke lënë jashtë vemendjes së investimeve shumë rrugë në qytetin e dytë peër nga rëndësia në vend./abcnews.al

Gazetare e ABC News: Enkeleda Arapi

 

 

 
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono