Bushati: Opozita akt dëshpërimi, nuk merr dot pushtetin me votë

21:13 | 28/02/2019

Deputeti socialist Ervin Bushati ka komentuar në studion e ABC News mesazhin më të fundit të eurodeputetëve sa i përket djegies së mandateve dhe protestës së opozitës. I ftuar në studion e Mbrëmje në ABC News, Bushati theksoi se ky është një akt dëshpërimi i opozitës, kur nuk merr dot pushtetin me votë dhe minon të ardhmen e Shqipërisë.

“Mazhoranca ka detyrimin të punojë dhe të zbatojë vendimin e zgjedhësve të Shqipërisë, në demokraci pushteti zgjidhet me votë. Çdo zgjidhje tjetër nuk është demokratike, nuk do ndodhë në Shqipëri, nuk ka ndodhur në asnjë vend të botës dhe çdo gjykim bie nën këtë logjikë. Opozita sot e izoluar dhe më kujton kohën e  Enver Hoxhës kur ne ishim shkëmb graniti. Opozita ka mentalitet anakronik të gabuar dhe nuk do të pranojë realitetin. Të duash më shumë një kolltuk kryeministror kur nuk ke zgjidhje me votë dhe të minosh rrugën e integrimit dhe të ardhmen vendit, është akt dëshpërimi. Atë që nuk e merr me votë do ta marrë në tavolinë”.

Ai vlerëson protestat demokratike ndërkohë që i bënë apel opozitës të distancohet nga dhuna.

“Protesta në paqe, dhunë jo asnjëherë. Opozita duhet të distoancohet nga dhuna”. /abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono