Burimet pranë FSHF: Edi Reja pritet të zyrtarizohet trajner i kombëtares

12:06 | 15/04/201912:060

Edi Reja është fare pranë zyrtarizimit si trajner i kombëtares shqiptare. Me italianin është arritur marrëveshje për kontratën, por presidenti i Federatës, Duka, do të bisedojë edhe një herë me kandidatët e tjerë

Në stol do të ulet pikërisht ai. Edi Reja, trajneri i njohur nga Italia, do të jetë drejtuesi i ri i kombëtares shqiptare, ndonëse zyrtarizim nuk ka ende.

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, deklaroi se ende nuk ka një marrëveshje, veçse burime fare pranë tij bëjnë me dijë se tashmë mungon shumë pak nga finalizimi, besohet vetëm 2-3 ditë.

Sipas këtyre burimeve, presidenti diskutoi në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv, këtë fillim jave, pikërisht çështjen e trajnerit duke u shprehur se me Rejën është arritur marrëveshje totale.

Duka u shpreh se do të diskutojë edhe një herë me 2-3 kandidaturat e tjera, përpara sesa të marrë vendimin përfundimtar, ndërsa problemi kryesor me të tjerët, siç është Xakeroni, mbetet çështja financiare, pasi pretendimet e tyre janë më shumë sesa përballon buxheti i Federatës.

Reja ka rënë dakord për pagesën që kishte paraardhësi i tij, Kristian Panuçi, që besohet se është 250 000 euro, plus pagesa e stafit.

Po ashtu, trajneri italian ka pranuar të firmosë një kontratë deri në nëntor, pra në fund të eleminatoreve të Europianit, me të drejtë rinovimi për një edicion tjetër.

Tekniku 73-vjeçar do të jetë i treti italian radhazi në stolin e Shqipërisë, pas Gianni De Biasit që erdhi në Dhjetor 2010 dhe Kristian Panuçit që firmosi në Korrik 2017.

Reja ka një karrierë të pasur, ku ka arritur suksese të rëndësishme me Napolin apo Lazion, duke qenë një nga trajnerët më të dashur për tifozët.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono