Burgu i mbijetuar nga koha e komunizmit shndërrohet në muze

16:13 | 01/08/201916:130

Një prej burgjeve të kohës së komunizmit në Shkodër, i cili prej vitesh ka shërbyer edhe si komisariat policie është shndërruar në muze, si vendi i dëshmisë dhe kujtesës së diktaturës.    

“Muzeu i dëshmisë dhe kujtesës” është  i vetmi burg i mbijetuar gjatë periudhës komuniste. U ngrit në Shkodër pas luftës së dytë botërore deri nga mesi i viteve 60-të të shekullit të kaluar. Përgjegjësi i Muzeut tregon se në Shkodër kanë ekzistuar shume burgje, të përkohshme, por edhe disa që kanë qëndruar për një kohë të gjatë.
Vizitorët janë të shumtë. Shqiptarë që jetojnë jashtë vendit, ata që fëmijëve duan t’u tregojnë historinë.

Muzeu pasurohet me dëshmi, dokumente. Një punë e vazhdueshme dhe  bashkëpunimet për pasurimin e arkivës së muzeut, i cili në vitin 2014 është hapur për vizitorët vazhdojnë. Në Shkodër ka pasur rreth 13 burgje. Gjurmët e tyre ekzistojnë ende në qytet. Kurse qelitë e këtij burgu kanë qenë hapur deri në vdekjen Marie Tucit, apo Dom Mikel Beltoja, por edhe At Zef Pllumit.

Nga viti 1945, ky objekt pronë e etërve Franceskan e deri në vitin 1992 ka shërbyet si dega e punëve të brendshme të Shkodër. Me ndryshimet politike në vitin 1992 deri në vitin 1997 ka shërbyer si Komisariat i Policisë në Shkodër, për tu rikthyer si pronë Provincës franceskane të Shqipërisë. Kurse në vitin 2005 nisi puna për rikthimin në një muze në respekt të personave që vuajtën nëpër burgjet komuniste./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono