Burg përjetë për Fadil Kasemin

12:41 | 17/01/201912:410

Gjykata për Krimet e Rënda dënoi me burgim të përjetshëm Fadil Kasemin. Ai u fajësua për vrasjen e ish-bashkëshortes së tij gjyqtare në 31 gusht 2017 në Tiranë.

Gjykata për Krimet e Rënda përfundoi gjykimin e Fadil Kasemit duke e dënuar atë me burgim të përjetshëm. Kasemi u shpall fajtor për vrasjen e ish-bashkëshorte së tij, Fildes Hafizi, ngjarje e ndodhur në 31 gusht të vitit 2017. Ai qëlloi me armë zjarri gjyqtaren, pak caste pasi ajo kishte hipur në mjetin e saj në zonën e “Xhamllikut” në kryeqytet. Pas krimit ai shkoi drejt komisariati nr.1 përmes një automjeti të rastësishëm, pasi e kërcënoi me armë drejtuesin e tij.

Para shpalljes së vendimit për mbylljen përjetë në qëli, gjykata u njoh të enjten me konkluzionet e mbrojtjes. Përmes avokatit të tij, Kasemi pranoi akuzën e vrasjes dhe mbajtjes pa leje të armëve luftarake, por jo akuzën e “rrëmbimit të personit”.

Kasemi i kërkoi gjykatës të mbante prasysh faktin se kur ndodhi ngjarja e ndjera i kishte kthyer fëmijët kundër, si edhe ishte treguar mosmirenjohëse ndaj tij.

Vendimi i gjykatës miratoi kërkesën e paraqitur nga prokuroria në pretencë, në 27 dhjetor të vitit të kaluar, ku u kërkua dënimi përjetë i tij. Në konkluzionet përfundimtare u përmendën edhe konfliktet e mëparshme mes dy ish-bashkëshortëve, si ai vitit 2015, ku ai kërcënoi me armë gjyqtaren Hafizi në Golem./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono