Burg mësuesit të medresesë në Londër, po përgatiste atentate

22:00 | 27/03/2018

Një gjykatë në Mbretërinë e Bashkuar ka dënuar me burg mësuesin e një medreseje në Londër, që po krijonte një ushtri fëmijësh për të kryer sulme terroriste.

Një shtetas britanik, mbështetës i Shtetit Islamik e që u përpoq të rekrutonte mbi 100 fëmijë në një ushtri xhihadistësh për të kryer sulme në Londër u burgos me të paktën 25 vjet. Umar Hakue, 25 vjeç, u tregonte fëmijëve materiale të dhunshme, përfshirë pamje filmike se si të prisnin kokën, dhe më pas i detyronte të kryenin sulme kundër agjentëve të policisë.

“Ai synonte të krijonte një ushtri fëmijësh për t’i angazhuar në sulme terroriste të shumëfishta në Londër”, ka deklaruar shefi i njësisë kundër terrorizmit në policinë metropolitane, Dean Haydon.

Sipas zyrtarit të lartë, militanti u përpoq dhe ia arriti të radikalizonte fëmijë të cënueshëm, të moshave nga 11 në 14 vjeç. Pavarësisht se nuk kishte kualifikimin e duhur dhe ishte punësuar si administrator, Umar Hakue u mësonte fenë islame rreth 110 fëmijëve në një shkollë private islamike. Në planet e tij terroriste ishte sulmi ndaj Big Ben, ushtarëve të Gardës së Mbretëreshës, qendrat tregtare, bankat dhe mediat./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono