Bulqizë, 30 persona në spital me shenja helmimi

21:10 | 04/05/201921:100

Rreth 30 persona janë paraqitur në spitalin e Bulqizës me shenja helmimi. Të helmuarit janë të grupmoshave të ndryshme ,dhe që të gjithë janë banorë të lagjes së vjetër të Bulqizës.

Mjekët e Bulqizës thonë se rastet e para janë paraqitur në spital gjatë natës së mbrëmshme dhe të tjerë kanë vijuar të paraqiten gjatë gjithë ditës. Pas marrjes së ndihmës mjekësore të sëmurët kanë lënë spitalin dhe janë larguar në banesat e tyre në gjendje të mirë shëndetësore.

Sipas mjekëve të spitalit dyshohet se banorët janë helmuar nga uji kontaminuar, i cili buron nga minierat e Bulqizës. Grupi hetimor po heton shkaqet e helmimit masiv, dhe marrjen e masave për eliminimin e ngjarjeve të rënda./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono