Bularati, Shqipëria shpall non grata eurodeputeten Eleni Theocharous

14:28 | 10/11/201814:280

Në një konferencë të jashtëzakonshme Ministria e Jashtme ka shpallur “non grata” eurodeputeten qipriote, Eleni Theoharos. Sipas këshilltarit për rajonin të ministrit Ditmir Bushati, mbështetur në procedurat diplomatike konsullore do të përcillet vendimi për të ndaluar hyrjen e mëtejshme në Shqipëri të eurodeputetes.

Ky vendim vjen pas reagimeve të eurodeputetes në rrjetin social “Twitter”. Pasi u shpallën të padëshiruar 52 shtetas grekë radhën e ka eurodeputetja qipriote, Eleni Theocharous. Vendimin e ka marrë qeveria shqiptare.

“Në bashkëveprim ndërinstitucional dhe pas vlerësimit të kryer nga institucionet e specializuara, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme i propozoi Ministrisë së Brendshme shpalljen non grata (person i padëshirueshëm në Shqipëri) të eurodeputetes qipriote  Eleni Theocharous”.

Ministria e Brendshme referuar statusit politiko-diplomatik dhe angazhimit të saj në Parlamentin Evropian, pas vlerësimit dhe në mbështetje të propozimit të Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, gjykuar në materialet referuese të administruara nga Ministria e Brendshme vendosi të miratojë kërkesën e Ministrisë së Jashtme.

“Ky vendim vjen si reagim i detyruar kushtetues e ligjor i institucioneve të Republikës së Shqipërisë, ndaj shfaqjeve të përsëritura ekstremiste të eurodeputetes Eleni Theocharous.  Prononcimet e saj që nxisin urrejtjen, cënimin e  rendit kushtetues të vendit tonë, ngritjen e pretendimeve territoriale ndaj Republikës së Shqipërisë, nuk do të mund të bëhen më në tokën shqiptare”.

Mbështetur në procedurat diplomatike dhe konsullore, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Republikës së Shqipërisë do të përcjellë nëpërmjet kanaleve diplomatike vendimin për të ndaluar hyrjen e mëtejshme në Shqipëri të eurodeputetes qipriote, e cila nuk i ka kursyer sulmet dhe thirrjet kundër Shqipërisë dhe shtetit shqiptar./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono