Brukseli i përgjigjet Vuçiç: Serbia, në BE vetëm kur të plotësojë kushtet

19:20 | 14/09/2018

Zëdhënësja e shefes së Politikës së Jashtme të BE-së, Maja Koçijançiç ka deklaruar se Serbia do të anëtarësohet në Bashkimin Europian vetëm kur të ketë plotësuar të gjitha kriteret. Deklarata e Koçijançiç vjen pas asaj të presidentit serb Aleksandar Vuçiç për agjencinë “Reuters”, se në rast të një marrëveshjeje me Kosovën, Serbia do garanci që anëtarësimi i saj të ndodhë në vitin 2025.

Duke iu referuar strategjisë së zgjerimit, Koçijançiç ka sqaruar se viti 2025 është vetëm një datë referencë dhe ka shtuar se avancimi në procesin e integrimit varet nga vetë Serbia. Në reagimin e saj, zëdhënësja e Federika Mogerinit ka nënvizuar se mes kritereve që duhet të plotësojë Serbia është edhe normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono