Brnabiç: Jemi shumë larg një marreveshjeje me Kosovën

14:26 | 04/01/2019

Në një intervistë për mediat serbe, kryeministrja e vendit, Ana Brnabiç, u shpreh se një marrëveshje e mundshme me Kosovën është ende shumë larg. Por arritja e saj duhet realizuar nëse Serbia ende synon të jetë pjesë e Bashkimit Europian.

Ana Brnabiç, kryeministrja e Serbisë deklaroi se marrëveshja me Kosovën ëshët ende shumë larg. Por ajo këmbënguli se kjo marrëveshje duhet gjetur nëse Serbia dëshiron të jetë pjesë e Bashkimit Europian. Në një intervistë për televizionin serb “Pink” ajo tha se Beogradi e Prishtina janë vazhdimisht e më larg arritjes së kompromisit. Kryesisht për shkak të taksës 100% për produktet serbe, për shkak të formimit të Ushtrisë së Kosovës dhe për fshirjen e kufirit mes Kosovës e Shqipërisë.

Brnabiç shtoi se konflikti i ngrirë me Kosovën nënkupton se Serbia nuk mund të bëhet anëtare e BE-së, duke theksuar se çështja e Kosovës duhet zgjidhur për të garantuar paqe, stabilitet dhe jetë më të mirë për serbët në Kosovë. Sipas saj, Serbia është në pozicion të mrekullueshëm pasi negociator kryesor i saj është kreu i shtetit, presidenti Aleksandër Vuçiç, me të cilin është e vështirë të negociohet, duke shtuar se qeveria serbe do të ndihmojë sa të ketë mundësi.

“Kosova e Metohia është krahinë në Serbi, prandaj le të bisedojmë”, përfundoi Brnabiç duke bërë të qartë se asgjë nuk ka ndryshuar nga qëndrimi i Serbisë ndaj Kosovës./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono