Britania bëhet gati për zgjedhjet më të rëndësishme të një gjeneratë

09:29 | 12/12/201909:290

Britania ka filluar votimet për zgjedhjet më të rëndësishme për një gjeneratë dh qëndrat e votimit janë hapur në Mbretërinë e Bashkuar këtë mëngjes.

Miliona votues janë përballur me mot të paqëndrueshëm me reshje shiu të parashikuara në një pjesë të madhe të vendit përpara se votimet të mbyllen në 10:00.

Një sondazh pritet të japë indikacionin e parë të rezultateve dhe votat do të përllogariten brenda natës nga rezultatet e para që priten nga ora 11:00 dhe kështu do të këmi një ide më të qartë se kush do të jetë Kryeministri i radhës britanik.

Boris Johnson bëri një apel të fundit mbremë  para votuesve, ndërsa paralajmëroi se Zgjedhjet e Përgjithshme më të rëndësishme të gjeneratës janë  si “thikë me dy presa”.

Në një  rezultat përfundimtar të sondazhit në Londër, Z. Johnson tha që ekzistonte një “rrezik shumë i vërtetë i një parlamenti tjetër të varur” – dhe do të ndiqej nga “makthi” i një koalicioni të udhëhequr nga Jeremy Corbyn .

Ai iu lut votuesve që t’i japin votën një shumicë konservatore që mund të bashkojë vendin, dhe ta përfundojë Brexit-in.

Z. Johnson madje bëri një apel të drejtpërdrejtë duke u thënë votuese që kishin votuar gjithmonë për Partinë e Punës, duke thënë se: ‘Edhe nëse nuk keni votuar kurrë Partinë Konservatore më parë, ky është shansi juaj për t’u dëgjuar dhe unë premtoj se nuk do t’ju lë kurrë në baltë.

‘Një e ardhme e shkëlqyeshme ndodhet një hap larg, por unë kam nevojë për votën tuaj.”

Pavarësisht nga sondazhet përfundimtare që parashikojnë një fitore të ngushtë të Konservatorëve, strategët e Tory kanë frikë se mund të ketë pjesëmarrje të ulët midis votuesve të lirë.

Pas një fushate rraskapitëse shtatë-javore, Britania shkon në votime sot, në zgjedhjet e para të përgjithshme të dhjetorit që nga viti 1923.

Vendvotimet janë hapur që nga ora 7 e mëngjesit deri në orën 10 pasdite, kur një sondazh i parë do të japë indikacionin e parë të rezultateve. Votat pastaj do të llogariten brenda natës.

Shumica e sondazheve parashikojnë një fitore të konservatorëve, por gara është ngushtuar në javët e fundit të fushatës.

Analiza përfundimtare e votimit YouGov, e cila parashikoi saktë një parlament të varur(një parlament në të cilin asnjë parti politike nuk ka vende të mjaftueshme për të siguruar një shumicë të përgjithshme. ) në 2017, projekton një fitore me shumicë të Tory, por ekspertët paralajmërojnë se një parlament i varur është ende i mundur.

Fotografia kombëtare do të bëhet e qartë në orët e para të mëngjesit të së premtes./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono