Britani, të martën vendimi i gjykatës për pezullimin e parlamentit

19:56 | 23/09/201919:560

Verdikti mbi ligjshmërinë e vendimit të kryeministrit Boris Xhonson për të pezulluar Parlamentin do të jepet nesër nga Gjykata Supreme e Mbretërisë së Bashkuar. Ministrat insistojnë se pezullimi i Parlamentit nuk është çështje që i takon gjykatës, por kritikët e konsiderojne si një manovër për të shmangur kontrollin e Parlamentit ndaj planit të kryeministrit për Breksit. Dhoma e Përfaqësuesve pritet të rimblidhet më 14 tetor, pak më shumë se dy javë nga data për konkretizimin e Breksit, më 31 tetor. Ministri i Punëve të Jashtme, Dominik Reb deklaroi se qeveria do t’i bindet vendimit të gjykatës cilido qoftë. Megjithatë, ai nuk e përjashtoi mundësinë që Parlamenti të pezullohet sërish nëse qeveria del e humbur në procesin gjyqësor./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono