Britani e Madhe, Boris Johnson riorganizon kabinetin politik

08:03 | 14/02/202008:030

Kryeministri britanik Boris Johnson ka bërë disa ndryshime të vogla në postet e tij të kabinetit qeveritar. Ai ka vendosur të ndryshojë sekretarin e tij për Irlandën e Veriut, gjatë një rinovimi të kabinetit, ndërkohë që të gjithë ministrat e tjerë të rëndësishëm do të qëndrojnë në postet e tyre.

Sipas mediave të huaja, midis të gjitha shkarkimeve dhe emërimeve, lajmi i madh i ditës ishte dorëheqja e Sajid Javidit si kancelar i ekstraktit, apo shef i financave.

Javid iu kërkua nga kryeministri “të shkarkonte të gjithë këshilltarët e tij specialë dhe t’i zëvendësonte ata me 10 këshilltarë specialë të cilët do të përbënin një ekip”, por ai refuzoi të bënte një gjë të tillë, duke dhënë dorëheqjen./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono