Britani, dështojnë bisedimet për Brexit

19:59 | 17/05/201919:590

Bisedimet ndërpartiake të mbajtura për Breksit në Mbretërinë e Bashkuar kanë dështuar. Kanë qenë vetë konservatorët dhe laburistët që kanë njoftuar për falimentimin e procesit të dialogut, duke fajësuar për këtë njëri-tjetrin.

Bisedimet mes qeverisë dhe laburistëve për zhbllokimin e ngërçit të Breksit janë mbyllur pa një marrëveshje. Kreu i opozitës, Xheremi Korbin deklaroi në përfundim të procesit se gjatë dialogut laburistët kishin dhënë gjithçka, por fajësoi atë që e quajti “dobësinë dhe paqëndrueshmërinë” e qeverisë për dështimin. Nga ana tjetër, kryeministrja Theresa Mej deklaroi se mungesa e një qëndrimi të përbashkët me laburistët për një referendum të mëtejshëm i kishte bërë bisedimet të vështira. Kryetarja e qeverisë tha gjithashtu se do të shqyrtojë mundësinë për t’u parashtruar ligjvënësve opsione që procesin e Breksit ta udhëheqë mazhoranca. Një ditë më parë, zonja Mej premtoi se do të caktonte një datë për largimin nga detyra nëse marrëveshja e divorcit me BE-në do të dështojë sërish në votimin që do të mbahet më 3 qershor në Parlament. Breksit duhet të hynte në fuqi më 29 mars, por pasi ligjvënësit hodhën poshtë tre herë rresht marrëveshjen e ndërmjetësuar nga Mej dhe Brukseli, data u shty për më 31 tetor. Kjo shtyu palët, konservatorët dhe laburistët, që të nisnin bisedimet me qëllim arritjen e një marrëveshjeje për daljen nga BE-ja, pavarësisht diferencave mbi një sërë aspektesh, si anëtarësia në një union doganor dhe mbajtja e një referendumi të dytë. /ABC news Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono