Brexit, negociatori i BE-së: Brukseli dhe Londra mjaft u shtirën

22:45 | 18/09/201922:450

Negociatori i Bashkimit Europian për Breksit, Mishel Barnier i ka bërë thirrje Londrës dhe Brukselit që t’i japin fund shtirjeve sikur po bisedojnë për të arritur një marrëveshje. Pas takimit me kryeministrin Boris Xhonson, Barnier u beri thirrje palëve për propozime konkrete.

Përfaqësuesi i BE-së në negociatat për Breksit ka deklaruar se Unioni dhe Mbretëria e Bashkuar nuk duhet të shtiren sikur bisedojnë kur në tryezë nuk ka propozime të reja.

Mishel Barnier ka thënë se qëndrimi i deritanishëm i Britanisë, që i tregon Brukselit se çfarë nuk i pëlqen nga marrëveshja aktuale e Breksit nuk mjafton për një akord të ri.

Ai hodhi dyshime mbi një propozim të Londrës për t’i dhënë Irlandës së Veriut të drejtën e vetos ndaj rregullave tregtare të BE-së, duke theksuar se çdo pjese të Mbretërisë së Bashkuar do t’i duhet të nënshkruajë kushtet e daljes nga Unioni.

Nga ana tjetër, kryeministri Boris Xhonson deklaroi se, ekzistojnë hapësirat për një marrëveshje. Ai tha se akordi mund të arrihet në samitin e liderëve të BE-së që mbahet më 17 tetor, edhe pse nuk publikoi asnjë detaj nga frika se mos propozimet e tij konsiderohen si “mbeturina” nga BE.

Zoti Xhonson ka insistuar vazhdimisht se nuk do të pranojë një shtyrje të Breksit përtej 31 tetorit, pavarësisht se ligjvënësit miratuan një ligj që e detyron atë ta kërkojë një gjë të tillë nëse brenda datës 19 tetor nuk arrihet një pakt me BE-në.

Pas takimeve të zhvilluara ditët e fundit me zotin Barnier dhe presidentin e Komisionit Europian Zhan Klod Junker, Xhonson theksoi se, procesi për të arritur një marrëveshje të re do të përshpejtohet./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono