Brexit, May publikon detajet e marrëveshjes së re

23:40 | 21/05/2019

Në Mbretërinë e Bashkuar kanë nisur të dalin në dritë detajet e marrëveshjes së re të Breksit, që po përgatit kryeministrja Mej në prag të votimit të radhës. Por pavarësisht risive, mbështetja e laburistëve për miratimin e draftit duket ende larg.

Kryeministrja britanike Theresa Mej ka nisur publikimin e detajeve të reja mbi marrëveshjen e Brexit, për të siguruar mbështetjen e deputetëve laburistë. Më herët, kabineti i Mej ra dakord mbi idenë e një marrëdhënieje të përkohshme doganore mes Britanisë dhe BE-së deri në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme, mbi masat për ambjentin dhe të drejtat e punëtorëve.

Këto aspekte do të përfshihen në draft/marrëveshjen e tërheqjes që do të kalojë për votim në Dhomën e Përfaqësuesve në qershor. Disa ligjvënës, përfshirë konservatorë që mbështesin Brexit, kanë deklaruar se do të votojnë kundër draftit.

Sidoqoftë, kryeministrja Mej informoi deputetët dhe ministrat mbi përmbajtjen e marrëveshjes së re, që duhet të miratohet nga Parlamenti për t’u kthyer në ligj dhe për të dalë nga BE në mënyrë të rregullt.

Deri tani, deputetët e kanë rrëzuar tre herë marrëveshjen e negociuar mes Londrës dhe Brukselit dhe përpjekja e konservatorëve për të arritur një kompromis me laburistët dështoi javën e kaluar.

Në fjalimin e mbajtur, kryeministrja Mej u tha ministrave të saj se, drafti për marrëveshjen e tërheqjes është një automjet që do ta largojë Mbretërinë e Bashkuar nga BE-ja dhe në këtë aspekt është jetike gjetja e një mënyre për ta futur automjetin në korsinë e duhur. Kur të publikohet i plotë, drafti do të përmbajë edhe ndryshime të tjera./ABC News Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono