BREXIT, kryebashkiaku i Londrës kërkon zhvillimin e një referendumi të dytë

21:22 | 16/09/2018

Kryebashkiaku i Londrës kërkon zhvillimin e një referendumi të dytë lidhur me largimin e vendit nga Bashkimi Evropian. Sadiq Khan thotë se qeveria Britanike nuk është e përgatitur për situatën që mund të hasë vendi nëse arrin ose jo një marrëveshje me Brukselin për Breksit.

Kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan, ka lëshuar një apel të përzemërt për një referendum të ri për “Brexit” që të përpiqet të përmbysë rezultatin e konsultimit të qershorit të vitit 2016. Qeveria konservatore e Theresa May nuk ka “mandat për të rrezikuar aq keq me ekonominë britanike dhe jetën e njerëzve”, tha eksponenti 47-vjeçar i Laburistëve i origjinës pakistaneze në një artikull i gazetës britanike “Observer”.

Ai tha se “koha po kalon me shpejtësi”, ndërsa qeveria e kryeministres Theresa May duket “e papërgatitur dhe e pakënaqur me situatën”. Dështimi për të arritur marrëveshje me Brukselin, qoftë dhe një marrëveshje e keqe, mund të rezultojë në humbjen e 500,000 vendeve të punës, me pasojë çrregullime civile, paralajmëroi Khan. Sipas tij, tashmë ka shumë pak kohë për të negociuar me Brukselin dhe mund të arrihen vetëm dy rezultate, një marrëveshje e keqe për Mbretërinë e Bashkuar ose asnjë marrëveshje, dy perspektiva shumë të rrezikshme.

Qytetari i parë i kryeqytetit të Mbretërisë së Bashkuar ka nënvizuar se mashtrimi nga fronti pro Largimit nga Unioni është tregues i qartë se qytetarët “nuk votuan për t’u larguar nga BE dhe të bëheshin më të varfër”. Prandaj ai propozon organizimin e një “vote publike” për çdo marrëveshje me BE-në apo mosmarrëveshjen, duke ofruar si alternativë “mundësinë për të qëndruar në BE”./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono