Brexit/Juncker: Mbretëria e Bashkuar do të pendohet për largimin

11:54 | 13/03/2018

Presidenti i Komisionit Europian Zhan Klod Junker paralajmëroi Britaninë se do të pendohet për largimin nga Unioni. Gjithashtu theksoi se Brukseli do të punojë për të ruajtuar të drejtat e qytetarëve europianë në periudhën pas Breksit.

“Mbretëria e Bashkuar do të pendohet për vendimin lidhur me largimin nga Unioni Europian”. Paralajmërimi është bërë nga Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker. Duke folur në parlamentin e Unionit, ai është brohoritur nga deputetët Euroskeptikë ndërsa theksoi se dalja e Britanisë nga blloku është vendosur të bëhet me 29 mars i 2019-ës. Juncker tha se do të vijë koha “kur do të pendoheni për vendimin tuaj”. Përfaqësuesi i europarlamentarëve për “Brexit”, Guy Verhofstadt, tha se Mbretëria e Bashkuar duhej të lëvizte përtej “parullave” dhe “kafshatave të mëdha”.

Shefi i Komisionit Europian bëri me dije se Brukseli dhe Londra ishin shumë afër arritjes të një marrëveshje për të drejtat e qytetarëve post “Brexit”. Juncker u tha eurodeputetëve në Strasburg se kishte “rritje të presionit” për të negociuar më shpejt për tërheqjen e Mbretërisë së Bashkuar nga BE. Ai shtoi se nuk dëshiron që qytetarët europianë të “bien viktimë e Brexit”, dhe nënvizoi se është e rëndësishme sigurimi i të drejtave të tyre. Juncker përsëriti se nuk do të ketë lëhtësira në marrëdhëniet tregtare të ardhshme midis Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së.

“Do të kisha preferuar që Britania të mos vendoste të largohej nga Unioni, por secili që vepron kështu duhet të dije se çfarë do të thotë”, u shpreh ai. Më tej i bëri thirrje kryeministres britanike Theresa May që të qartësojë më shumë idenë se si Londra e shikon marrëdhënien e ardhshme me Brukselin. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono