BREXIT, Johnson: Zgjedhje nëse ligjvënësit bllokojnë daljen pa marrëveshje nga BE

23:10 | 02/09/201923:100

Kryeministri i Britanisë, Boris Xhonson ka paralajmëruar ligjvënësit me zgjedhje të parakohshme nëse bllokojnë planet e tij për Breksit.  Xhonson ka theksuar se në asnjë rrethanë Londra nuk mund t’i kërkojë Brukselit shtyrjen e daljes nga Unioni.

Qeveria britanike pritet të parashtrojë një mocion për mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme më 14 tetor, në rast se ajo mposhtet nga ligjvënësit që kundërshtojnë një dalje pa marrëveshje nga BE-ja.

Kryeministri Boris Xhonson deklaroi se zgjedhjet nuk janë një opsion i dëshirueshëm, por shtoi se progresi në negociatat me BE-në do të jetë i pamundur në rast të një fitoreje të Dhomës së Përfaqësuesve.

Sipas BBC, konservatorët rebelë po bashkojnë forcat me laburistët për të sjellë një projekt/ligj që ndalon daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga BE-ja më 31 tetor pa një marrëveshje.

Një ligj i tillë, në rast se miratohet do të detyrojë kryeministrin të kërkojë një shtyrje të Breksit deri më 31 janar të 2020-s.

Duke folur nga selia e qeverisë, zoti Xhonson insistoi se me mbështetjen e ligjvënësve ai do të jetë në gjendje të arrijë ndryshime në marrëveshjen e arritur me BE-në nga parardhësja e tij Theresa Mej, në samitin e BE-së që do të mbahet më 17 tetor.

Por ai theksoi se, në rast se ligjvënësit votojnë për të bllokuar një dalje pa marrëveshje ata do të minojnë pozicionin e Mbretërisë së Bashkuar.

Kryeministri tha se në asnjë rrethanë ai nuk do t’i kërkojë Brukselit që të shtyjë Breksit dhe shtoi se negociatorëve britanikë u duhet lejuar të punojnë pa ndërhyrje nga Parlamenti./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono