Brexit, jep dorëheqjen vëllai i Kryeministrit

21:23 | 05/09/201921:230

Vëllai i vogël i kryeministrit britanik Boris Johnson ka dhënë dorëheqjen si ligjvënës nga radhët e konservatorëve, duke i hapur probleme vëllait të madh, që po kërkon një shumicë për të imponuar zgjedhjet e parakohshme përpara skadimit të afatit të Brexit, më 31 Tetor.

Jo Johnson, vëllai i vogël i kryeministrit britanik Boris Johnson, ka dhënë dorëheqjen si ligjvënës dhe ministër, duke deklaruar se është i ndarë mes besnikërisë familjare dhe interesit kombëtar.

Ministri për Biznesin dhe njëkohësisht deputet i konservatorëve për zonën Orpington, në jug-lindje të Londrës, citoi “tensione të pazgjidhshme” si shkak për vendimin e tij.

Zoti Johnson votoi pro qëndrimit në BE në referendumin e vitit 2016, ndërsa vëllai i tij udhëhoqi fushatën pro daljes. Jo Johnson dha dorëheqjen nga posti i ministrit vitin e kaluar në shenjë proteste ndaj marrëveshjes së Brexit të arritur nga kryeministrja Theresa May.

Por ai hyri sërish në qeveri gjatë verës, pasi konservatorët zgjodhën vëllain e tij të madh si lider. Dorëheqja e tij vjen pas braktisjes së partisë konservatore nga një deputet i saj që kundërshtonte daljen e Britanisë pa marrëveshje.

Gjithashtu, ajo vjen në një kohë kur qeveria njoftoi se ditën e hënë do t’u japë deputetëve një tjetër shans për të votuar për zgjedhjet e parakohshme. Votimi i ri për zgjedhjet është parashikuar pak kohë përpara se Parlamenti të pezullohet duke filluar nga java e ardhshme deri më 14 Tetor.

Duke komentuar vendimin, një zëdhënës i qeverisë britanike tha se, kryeministri falenderon të vëllain për shërbimin e ofruar. “Ai ka qenë një ministër i talentuar dhe brilant, si dhe një ligjvënës fantastik”, deklaroi zëdhënësi./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono