Brenda kutive të kartonit drejt Anglisë, ndalohen 4 shqiptarë

13:40 | 22/07/201913:400

Policia ka arrestua ka 4 shqiptarë të cilët ishin përpjekur të futeshin ilegalisht në Britani të Madhe. Ata janë gjetur të fshehur në pjesën e pasme të një furgoni brenda kutive prej kartoni.

Rojet kufitare ndaluan furgonin, i cili po udhëtonte nga Frankfurti në Derby, në Calais para se të kalonte Kanalin në Britani të Madhe. Shqiptarët kishin paguar 700 euro secili për një bandë të trafikimit të njerëzve, ku njëri nga personat është arrestuar.

Në mesin e personave të ndaluar është edhe Vladimir Tollumi, 39 vjeç, që trafikonte emigrantë të paligjshëm në Britani. Që nga viti 2004 Tollumi qëndronte ligjërisht në Mbretërinë e Bashkuar, pasi ishte i pajisur me dokumente të rregullta.

Pas përfundimit të dënimit me 40 muaj burg, 39-vjeçari do përballet me dëbimin. Hetimet zbuluan se Tollumi ishte përpjekur që të mos linte gjurmë dhe të mos kapej nga autoritetet britanike, por ato dështuan. Qindra telefonata që ai kishte bërë ishin dukshëm për trafik njerëzish./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono