Brazili në festë pas titullit në Kupën e Amerikës

12:15 | 08/07/201912:150

Brazili është në festë pas fitores së Kupës së Amerikës. Trajneri Tite vlerësoi skuadrën, ndërsa mediat braziliane i bënë jehonë triumfit të parë pas 12 vjetësh.

Ishte një kremtim i merituar në stadiumin mitik.

Dhjetëra mijë tifozë brohoritën me të madhe në “Marakana” të Rio de Zhaneiros, ndërsa Brazili priste të merrte trofeun e Kupës së Amerikës, pas suksesit 3-1 në finalen ndaj Perusë.

Për një komb kaq të madh futbolli, 12 vjet pa asnjë sukses ishin shumë, ndaj edhe lumturia ishte e madhe.

Në pritje të një triumfi në Kupën e Botës, publiku dhe mediat le të kënaqen me arritjen kontinentale.

Brezi i Dani Alveshit, Tiago Silvës, portierit Alison, Roberto Firminos, Filip Kutinjos apo Gabriel Zhezusit besohet se ka hapur një epokë të re suksesi, dhe mungesa e Nejmarit nuk i prishi aspak punë.

Nuk mund të thuhet se ishte Brazili më i shkëlqyer i mundshëm, madje shpesh u vërshëllye, por rëndësi pati rezultati.

Edhe finalja ndaj Perusë ishte e vështirë, me vendasit që kaluan të parën në epërsi, me rrjetën e Evertonit, por me peruvianët që barazuan pak përpara fundit të pjesës së parë, kur Paulo Gerrero realizoi me penallti.

Pas pushimit, shkëlqeu Gabriel Zhezus, që riktheu avantazhin shumë shpejt, ndonëse sulmuesi i Mançester Sitit e mbylli keq ndeshjen.

Ai u përjashtua me karton të kuq në minutën e 71-të.

Vuajtjet morën fund, në sekondat përmbyllëse kur sulmuesi tjetër, Riçarlison, ktheu në gol një penallti për 3-1.

Ky triumf mund të quhet padyshim meritë e madhe e trajnerit Tite, që në 3 vjet ka kthyer besimin në ekip, si edhe lojën e bukur.

“Jam shumë i lumtur që fituam kupën në vendin tonë, madje pa humbur asnjë ndeshje, – tha Tite, – ishte sukses i merituar, edhe pse shumë i vështirë. Shpresoj që të kemi më shumë besim për në Botëror, apo kompeticionet e ardhshme. Merita ishte e gjitha e lojtarëve që dhanë maksimumin. Nuk më vjen mirë nga fjalët e Mesit, unë e trajtova si jashtëtokësor, por ai duhet të tregojë më shumë respekt”.

Gazetat braziliane patën rast të krenoheshin.

“O Dia”: Shkëlqen më shumë se një e verdhë! Selesao mundi Perunë dhe fitoi Kupën e Amerikës pas 12 vitesh! Në 13 edicionet e fundit ka fituar 6!

“Korreio Braziliense”: Kampioni u kthye! Mjeshtri Tite pati vështirësi, por arriti t’i kalonte të gjitha!

“Tribuna”: Brazili kampion, Danieli ishte ylli! Një vit e një ditë pas eleminimit në Botërorin e Rusisë, seleksioni buzëqesh përsëri!

“Estado de Minas”: Kthimi i kampionit! Në “Marakana” ishin 70 000 tifozë, dhe nga biletat u fituan 38.7 milionë realë brazilianë!

Kjo do të thotë se shuma e mbledhur nga shitja e biletave ishte mbi 10 milionë dollarë amerikanë.

Edhe tifozët brazilianë ishin euforikë, duke kujtuar kohët e lavdishme, vitet kur fitonin me Pelen, Zhairzinjon, Romarion, Ronaldon apo Ronaldinjon.

Siç ndodh gjithnjë me tifozët, ata besojnë se ky është vetëm fillimi I një epoke të re, të madhe. /ABC news Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono