Brazili fitoi ndeshjen hapëse të Kupës së Amerikës

12:35 | 15/06/201912:350

Kombëtarja e Brazilit fitoi në ndeshjen hapëse të Kupës së Amerikës përballë Bolivisë me rezultatin 3-0. Dy golat e Kutinjos dhe një i Everton i dhanë tre pikët e para në grup vendit organizator.

Brazili përmbush pritshmëritë dhe e nis mbarë edicionin e 46 të Kupës së Amerikës. Vendi organizator fitoi ndeshjen hapëse ndaj Bolivise me rezultatin e pastër 3-0, sfidë e vlefshme për grupin A.. Mungesa e Neymar nuk ndikoi aspak në skuadrën e trajnerit Tite pasi Kutinjo mori përdore pesë herë kampionet e botës. Sfida ishte tepër e luftuar në pjesën e parë. Të dyja skuadrat amerikano-latine ia krijuan shumë raste shënimi, por mungoi konkretizimi. Në pjesën e dytë, Brazili ndërroi strategji dhe rezultoi efikase. Gjyqtari akordon 11 metërsh për vendasit që shndërrohet në gol nga ylli i Barcelones Kutinjo.

Nuk vonoi shumë goli i dytë me autor sërish Kutinjon. Firminjo asiston saktë për shtatshkurtin i cili i shpëton mbulimit të mbrojtjes së Bolivisë dhe shkund rrjetën për herë të dytë. Brazil 2, Bolivi 0.

Të besuarit e teknikut Tite kontrollojnë qetësisht lojën pasi avantazhi i dyfishtë ja lejon diçka të tillë. Bolivia duket e dorëzuar ndërkohë që vendasit shfrytëzojnë në maksimum rastet e krijuara. Pesë minuta para përfundimit të kohës së rregullt, në skenë shfaqet Everton i cili lë gjurmë në këtë takim. I sapofuturi në lojë realizon një gol mjaft të bukur në limitet e zonës së rreptësisë dhe vulos fitoren 3-0 të Brazilit. Edhe pse pa Neymar në fushë, Brazili shkëlqeu dhe mori tre pikeë me mjaft vlera në ndeshjen e parë në grup. /ABC News Albania 24/7

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono