Brazili fitoi ndeshjen hapëse të Kupës së Amerikës

12:35 | 15/06/2019

Kombëtarja e Brazilit fitoi në ndeshjen hapëse të Kupës së Amerikës përballë Bolivisë me rezultatin 3-0. Dy golat e Kutinjos dhe një i Everton i dhanë tre pikët e para në grup vendit organizator.

Brazili përmbush pritshmëritë dhe e nis mbarë edicionin e 46 të Kupës së Amerikës. Vendi organizator fitoi ndeshjen hapëse ndaj Bolivise me rezultatin e pastër 3-0, sfidë e vlefshme për grupin A.. Mungesa e Neymar nuk ndikoi aspak në skuadrën e trajnerit Tite pasi Kutinjo mori përdore pesë herë kampionet e botës. Sfida ishte tepër e luftuar në pjesën e parë. Të dyja skuadrat amerikano-latine ia krijuan shumë raste shënimi, por mungoi konkretizimi. Në pjesën e dytë, Brazili ndërroi strategji dhe rezultoi efikase. Gjyqtari akordon 11 metërsh për vendasit që shndërrohet në gol nga ylli i Barcelones Kutinjo.

Nuk vonoi shumë goli i dytë me autor sërish Kutinjon. Firminjo asiston saktë për shtatshkurtin i cili i shpëton mbulimit të mbrojtjes së Bolivisë dhe shkund rrjetën për herë të dytë. Brazil 2, Bolivi 0.

Të besuarit e teknikut Tite kontrollojnë qetësisht lojën pasi avantazhi i dyfishtë ja lejon diçka të tillë. Bolivia duket e dorëzuar ndërkohë që vendasit shfrytëzojnë në maksimum rastet e krijuara. Pesë minuta para përfundimit të kohës së rregullt, në skenë shfaqet Everton i cili lë gjurmë në këtë takim. I sapofuturi në lojë realizon një gol mjaft të bukur në limitet e zonës së rreptësisë dhe vulos fitoren 3-0 të Brazilit. Edhe pse pa Neymar në fushë, Brazili shkëlqeu dhe mori tre pikeë me mjaft vlera në ndeshjen e parë në grup. /ABC News Albania 24/7