Botohet revista “Diturija” e Mid’hat Frashërit

18:56 | 10/10/2018

Në prag të 110 vjetorit të Kongresit te Manastirit, vjen botimi anastatik i revistës “Diturija” themeluar nga nga Lumo Skëndo (pseudonim letrar i Mid’hat Frashërit), i cili u zgjodh kryetar i Kongresit të Manastirit 110 vjet më parë. E afërmja Najada Petrela thotë për ABC News se e gëzon fakti i ridimensionimit të figurës së tij dhe përmbushja më në fund e amanetit për tu kthyer në atdhe në nëntor.

Studiues nga Shqipëria dhe Kosova janë bërë bashkë në Tiranë për të promovuar revistën “Diturija” themeluar nga Lumo Skëndo (pseodonimi letrar i Mid’hat Frasherit). Kjo revistë u themelua në vitin 1909 pas punimeve të Kongresit të Manastirit, për standardizimin e alfabetit të gjuhës shqipe. Botimi anastatik i Diturisë vjen në prag të 110 vjetorit të këtij kongresi.
Pasardhësit janë ata të cilët gëzojnë në ngjarje të tilla. Najada Petrela thotë se ridimensionimi i figurës së Mid’hat Frashërit është domosdoshmëri, e cila tashmë po bëhet realitet.

Najada Petrela, pasardhëse e Mid’hat Frashërit: “Kënaqësi dhe është krenari për mua dhe për të gjithë familjen time që të jem trashëgimtare e kësaj familje kaq të shquar. Deri tani pak ishte shkruajtur dhe shumë baltë ishte hedhur mbi këtë figurë.”

Por përmbushja e amanetit të tij për tu prehur në Shqipëri, pritet të bëhet realitet në nëntor.

“Ndihem shumë e gëzuar që më së fundi, edhe me kontributin e familjes eshtrat e tij po fijnë në Tiranë dhe po merr jetë e gjithë vepra e tij.”

Revista “Diturija” është tashmë një monument kulture, themelet e të cilit u hodhën në vitin e largët 1909 për t’u shndërruar në ngrehinën madhështore të dijes edhe ne harkun kohore të viteve 1926-1929.

Persida Asllani, drejtore e Bibliotekës Kombëtare: “Pjesa më thelbësore e veprës së Mid’hat Frashërit në shqip u karakterizua nga pasioni i dijes, i përcjelljes së saj sa më cilësisht te lexuesi shqiptar. Ai e kishte kuptuar që herët se dinjiteti i njeriut dhe kombit, ëndërra e lirisë lidhej tashmë pazgjidhshmërisht me diturinë pas së cilës do të mbruhej dituria identitare. ”

Pas promovimit në Shqipëri, revista “Diturija” do të promovohet në Prishtinë dhe Shkup./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono