Botohen për herë të parë në gjuhën shqipe tregimet e shkrimtarit qipriot

18:16 | 22/10/201918:160

Botohen per here të parë në gjuhen shqipe tregimet e shkrimtarit me te rëndësishem të Qiprios,  Jorgos Filipou Pieridhi.  Vepra “ Teatralogjia e koheve” përmbledh tregimet më përfaqësuese te autorit ndër vite.

Botohen për herë të parë në gjuhen shqipe tregimet e shkrimtarit me te rëndësishem të Qiprios Jorgos Filipou Pieridhi.  Vepra “Teatralogjia e kohëve” përmbledh tregimet më përfaqësuese te autorit ndër vite.

Jorgos Filipou Pieridhi konsiderohet  si shkrimtari më i rëndësishmi 100 viteve të fundit në Qipro.   10 vite pas ndarjes nga  jeta botohet në  gjuhën shqipe përmbledhja e tregimeve “teatrologjia e kohëve”.

Shkrimtari Ylljet Alicka thotë se me leximin e kësaj vepre , mund të njohësh më lehtë  historinë e Qipros. Ndërsa shqipëruesi i veprës vlerëson krahas gjuhës së pasur edhe tematikat që nuk njohin kufij./ABC News Albania


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono