Bosi i Amazon prezanton anijen kozmike: Në Hënë për turizëm

09:45 | 11/05/201909:450

Teknologjia po ecën me ritme të shpejta po ashtu dhe themeluesi i Amazon Jeff Bezos. Ai ka paraqitur modelin më të ri të anijes kozmike. E quajtur Blue Moon, anija ka si qëllim transportin e njerëzve dhe pajisjeve në Hënë, deri në vitin 2024.

“Është koha për t’u kthyer në Hënë, dhe këtë herë për të qëndruar”, tha Bezos. Anija  pa pilot  do të peshojë rreth 15 kg, përfshirë dhe karburantin që do I duhet për të përshkruar gjithë rrugën nga Toka në Hënë.

Bezos gjithashtu zbuloi se motori do të testohet për herë të parë këtë verë. Përsa i përket çmimit sesa do të kushtoje një biletë ende nuk ka asnjë të dhënë. Në takimin e mbajtur në Qendrën e Konventës së Uashingtonit ishin me qindra pjesëmarrës, shumica prej tyre zyrtarë nga NASA.

Klan Plus

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono