Boca Juniors-Rivel Plate, finalja e mundshme e Libertadores

12:31 | 01/11/201812:310

Derbi numër 1 i botës do të jetë sfida që do të vendosë fituesin e Kupës Libertadores. Boka Juniors ndeshet me River Plejtin për trofeun e Championsit në Amerikën e Jugut.

Nuk mund të kishte finale më të madhe se kjo. Derbi më i madh i botës, Boka Juniors-River Plejt, do të jetë sfida e fundit historike me formatin e vjetër në Kupën Libertadores. Më parë, “biletën” e preu River Plejti, ndërsa mbrëmjen e fundit ia doli edhe Boka Juniors, për të krijuar një çift tërësisht argjentinas.

Boka barazoi 2-2 në fushën e skuadrës braziliane, Palmeiras, ndërsa kishte fituar 2-0 ndeshjen e parë. Riveri, ndërkaq, eleminoi Gremion po të Brazilit, veçse pas polemikave të mëdha. Ndeshja e parë do të luhet në “La Bombonera” të Bokës në 7 nëntor, ndërsa finalja e dytë do të jetë në 28 nëntor në “Monumental”.

Duke filluar nga viti i ardhshëm, Kupa Libertadores do të ketë vetëm një finale, që do të luhet në fushë asnjanëse. Kjo është hera e parë që dy rivalët e mëdhenj luajnë një finale të tillë, ndërsa pritet jo vetëm një sfidë tepër e fortë, por edhe me rrezik përplasjesh në fushë e jashët saj.

Favorit pritet të jetë Riveri, që ka fituar dy duelet e fundit me Bokën në Libertadores, në 2014 e 2015.  Pikërisht në 2015, River Plejti fitoi titullin e tretë dhe të fundit në garën më të madhe të klubeve në Amerikën e Jugut, ndërsa Boka ka kohë që nuk fiton, që nga viti 2007.

Gjithsesi, Boka ka fituar më shumë trofe të tillë, dhe nëse ia del në këtë finale, do të barazohet me Independienten po të Argjentinës, si ekipet me më shumë tituj në Libertadores, nga 6.  Kjo është finalja e 11-të e Championsit të Amerikës së Jugut, për Bokën, dhe e 6-ta për Riverin./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono