Blog

Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation.
mentor-Kikia.jpg
nev ila19:26 | 22/05/2019

Gazetarja Mirela Milori ka patur të ftuar gazetarin Mentor Kikia. Gazetari ka analizuar lëvizjen e radhës së kryeministrit Rama ku përmes një letre të hapur, ditën e sotme, i është drejtuar Lulzim Bashës për një dialog pa kushte të qeverisë dhe Partisë Demokratike.

Sipas Kikisë, paralajmërimet e Lulzim Bashës duhen marrë seriozisht pasi deri më sot situata ka ardhur duke u agravuar. Për Kikinë, Rama është një politikan i përgjegjshëm i cili po përpiqet të ezaurojë të gjithë rrugët që i dikton ligji për tu ulur në dialog me opozitën. I pyetur nga Mirela Milori, se si e sheh këtë hap të Ramës, Mentor Kikia tha:

Mirela Milori: Nëse do analizojmë letrën e Ramës, ai aty konsideron pengesë apo vështirësi, që palët të ulen për të biseduar çështjen e zgjedhjeve. Si e sheh këtë hap të Ramës?

Mentor Kikia: Gjithsesi, nuk do të ketë një marrëveshje. Basha nuk ka zgjidhje tjetër sepse ai ka hyrë në një rrugë njëkalimshe vetëm me një kusht, të ikë Rama si kryeministër, kjo është barriera e madhe që nuk do të ketë negociata dhe ndaj nuk do të ketë marrëveshje sepse nëse Basha futet në një marrëveshje me Ramën atëherë ai ka falimentuar totalisht, personalisht bashkë me partinë demokratike.

Mirela Milori: Pse e bën rama këtë letër publike?

Mentor Kikia: Rama është politikan i përgjegjshëm dhe pavarësisht se kush i ndërmerr aktet e dhunës sot apo ajo që paralajmërohet në 30 qershor, qeveria nuk mund të thotë që sdi gjë cpo ndodh. Rama ka përgjegjësi politike dhe morale nëse gjërat nuk shkojnë mirë në këtë vend për pasojë është detyra e tij të lëshojë apo tërheqë perin në varësi të situatës politike që për hir të së vërtetës është tmerrësisht e tendosur si asnjëherë. shpresoj që ajo që Rama po bën të mos jetë thjesht një përpjekje edhe për të bindur ndërkombëtarët që ai po i ezauron të gjitha mundësitë.

Opozita nuk është më duke luajtur me bllofe, të gjitha paralajmërimet e saj për intensifikim të dhunës janë bërë realitet dhe paralajmërimet e Bashës duhen marrë seriozisht.

Mirela Milori: Po përgatitet Rama me anë të kësaj letre apo qasje politike që në 30 qershor të jetë i qartë dhe i saktë?

Mentor Kikia: kjo është një luftë sa me molotov në terren aq edhe politikisht në zyra me shkresa dhe fakte. ka një mbështetje ndërkombëtare shumë të madhe, është duke restauruar një pjesë të mirë të kodit penal që parashikon veprimet e dhunshme. Hap tjetër është beteja publike që ai po ezauron i bindur tërësisht që zgjedhjet e 30 qershorit do të mbahen. ai kërkon të jetë i qartë publikisht se ligji është ky dhe ai është i detyruar ta zbatojë, pra po thotë se ai ka ezauruar të gjitha mundësitë për tu ulur në tryezë./abcnews.al

skenderbeu.jpg
Sej rie19:00 | 22/05/2019

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv, KAS do të marrë vendimin përfundimtar për Skënderbeun më datë 21 qershor. Në kampin korçar e presin me padurim vendimin, pasi ka ndikim të drejtpërdrejtë në skuadër.

Skënderbeu do të duhet të presë deri në datën 21 qershor për t’u njohur me vendimin e KAS. Gjykata a Arbitrazhit Sportiv me seli në Lozanë ka njoftuar shtyrjen e vendimit në lidhje me dënimin me 10 vite nga kupat e Evropës për juglindorët. Fillimisht u raportua se KAS do të jepte vendimin në muajt në vazhdim por tashmë kemi një datë fikse ku do të mësohet nëse do të qëndrojë apo rrezohet dënimi i  UEFA-s.

Në kampin korçar ka optimizëm pas tërheqjes së disa dëshmitarëve gjithsesi rreziku ekziston ende. Kjo pasi KAS mund të lërë në fuqi vendimin për shkak se data kur do të merret vendimi përfundimtar bie ndesh me shortin e fazës eliminatore të Evropa League edhe nëse Skënderbeu listohet mes skuadrave që do të përfaqësojnë Shqipërinë në kupat e Evropës.

Kjo për shkak se shorti do të hidhet në datën 18 qershor. Vendimi i KAS është jetik për Skënderbeun që është dënuar me 10 vite nga kupat e Evropës. Ndoshta një vendim pozitiv do të ndryshonte të ardhmen e kësaj skuadre dhe do ta rikthente në nivelet më të larta./ABC News Albania 24/7

mirela-mentori.jpg
nev ila18:46 | 22/05/2019

Gazetari dhe drejtori i informacionit të Klan Plus, Mentor Kikia, i ftuar ditën e sotme në Mbrëmje ide me Mirela Milorin, ka komentuar deklaratën e fundit të presidentit Ilir Meta gjatë aktivitetit të organizuar rreth sigurisë në ballkan dhe rolit të aktorëve të jashtëm në kohën e tranzicionit euroatlantik, ku sipas Kikisë, Meta është shfaqur tepër nervoz në këto deklarata.

Mirela Milori: Doja një reagim të parë për deklaratën e presidentit Meta

Mentor Kikia:  Në fakt ishte një reagim shumë nervoz duke patur parasysh natyrën e qetë të Metës, mund të konsiderohet habi për këtë qëndrim të tij kaq të fortë që nga koha e miratimit të ligjit për reformën në drejtësi ku sic dihet ka patur një kontestim të vazhdueshëm nga opozita. Meta po përpiqej të identifikonte dy probleme shumë të mëdha.

Mirela Milori: Ditën e sotme Meta ka evidentuar problemet e reforës në drejtësi, a duket sikur sot Meta doli në krahun e opozitës dhe hoqi petkun e presidentit?

Mentor Kikia: Ilir Meta është përpjekur të flasë si president, por të gjithë e dinë që ai është ish kreu i LSI, ka demostruar në shumë veprime që është në anë të opozitës, është përpjekur të mbajë një qëndrim të ftohtë. Por Shqipëria, pa gjykatë kushtetuese dhe pa gjykatë të lartë, nuk është një lajm i ri. Reagimi i zotit Meta, ishte absolutisht i ashpër dhe nuk i referohej faktit se vendi nuk ka gjykatë kushtetuese por konsideronte dështim reformën në tërësi dhe ky është një lajm i keq, parë në mbështetjen që kjo reformë duhet të vazhdojë të marri. Rama është përpjekur të tërheqë Metën për të marrë një pozicion të qartë lidhur me betejën politike mes partisë Socialiste dhe opozitës lidhur me mbajtjen apo mosmbajtjen e zgjedhjeve në 30 qershor, pra nëse do mbajë anën e opozitës por me sa duket Meta nuk ka rënë në këtë lloj provokimi të kryeministrit. nëse do e bënte një deklarim të tillë Meta do të zhvishej edhe më shumë në qëndrimet pro apo kundër qeverisë./abcnews.al

Pendarovski111-1280x725.jpg
Sej rie18:15 | 22/05/2019

Për herë të parë shërbimet e inteligjencës në Maqedoninë e Veriut do të drejtohen nga një shqiptar. Vendimi është marrë nga presidenti Pendarovski, i cili pas një konsultimi me kreun e BDI-së, Ali Ahmeti ka caktuar në këtë post Erold Musliun.

Erold Musliu do të jetë shqiptari i parë i cili do të drejtojë Agjencinë e Zbulimit. Ai u emërua nga Presidenti Pendarovski. Musliu në krye të Inteligjencës vjen pas punës disavjeçare në Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim. Nga BDI thonë se kjo është bërë në koordinim me kryetarin e partisë, Ali Ahmeti.

Artan Grubi, deputet i BDI-së:  “Zoti Ahmeti ka pasur takim me zotin Pendarovski dy ditë më parë, dhe i kanë diskutuar të gjitha çështjet, përfshirë këtu edhe çështjet kadrovike. Besoj që ka qenë një takim jashtëzakonisht i frytshëm dhe në atë takim është diskutuar edhe kjo çështje”.

Erold Musliu dhe të gjitha emërimet tjera janë vendime të mia dhe unë përgjigjem për ata ka qenë përgjigja e Presidentit të vendit rreth emërimit të Erold Musliut në krye të Agjencisë së Zbulimit. Ndërkaq, në Kuvend, Pushteti dhe opozita u bënë bashkë për të kaluar ligjet e sferës së sigurisë, ku siguruan se do të krijohet ambient i sigurt për qytetarët dhe se në të ardhmen asnjëherë nuk do të keqpërdoren mjetet e përgjimit./ABC News Albania 24/7

durres-policia.jpg
nev ila18:00 | 22/05/2019

Seksioni Kundër Pastrimit të Parave në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës në bashkëpunim me Prokurorinë e Durrësit, ka vënë në sekuestro një shumë të konsiderueshme të hollash dhe pasuri të paluajtshme të shtetasit Xh.S., 57 vjeç, nga ky qytet.

Pas një hetimi dy vjeçar të zhvilluar me metoda speciale është arritur të dokumentohet se 57 vjeçari e ka përfituar këtë pasuri në bazë të aktivitetit kriminal të ushtruar në Itali.

Ai është dënuar në Itali me 3 vjet e 6 muaj burg për veprën penale “Gjobëvenie e kryer në bashkëpunim”.

Në përfundim të hetimeve u bë sekuestrimi i llogarive bankare me vlerë 30 milion lekë dhe 5.770 euro, si dhe 7 pasuri të paluajtshme si truall, banesa, garazh, apartamente me një vlerë monetare në total rreth 1 milion euro, të cilat dyshohet të jenë përfituar nga ushtrimi i aktivitetit të paligjshëm.

Materialet hetimore u kaluan në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës për veprime të mëtejshme./abcnews.al

 

islamaj.jpeg
nev ila17:50 | 22/05/2019

Komisioni i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra të gjyqtarin të Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj, pasi kishte problem me deklarimin e pasurisë. Gjykata e lartë është në kolaps pasi ka mbetur me dy antarë Xhezair Zaganjorin që është i ankimuar nga Komisioneri Publik dhe Ardian Dvoranin.

Edmond Islamaj ishte konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, por kundër këtij vendimi ka dalë Komisioneri Publik pasi kishte dyshime për pasurinë e gjyqtarit. Sipas Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, gjyqtari Islamaj ka kryer deklarim të pasaktë, të paplotë dhe te pamjaftueshëm të pasurisë dhe për këto arsye nuk ka besueshmëri.

Në relacionin që Komisioneri Publik i dërgoi KPA-së më 12 korrik të 2018, kur dorëzoi ankimimin për Islamajn, thuhej se hetimi i pasurisë për gjyqtarin Islamaj nuk ishte i plotë.

Në listën e verifikimeve të paplota komisioneri publik përmendte transferta parash brenda e jashtë vendit si dhe dyshimet për një apartament e një dyqan në Vlorë, të cilat nuk janë hetuar plotësisht nëse lidhen apo jo me gjyqtarin Islamaj dhe bashkëjetuesen e tij.

Në seancën e zhvilluar në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit kur është konfirmuar në detyrë, Islamaj tha se pasurinë e kishte trashëguar nga gjyshërit e tij.

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë Edmond Islamaj ka zhvilluar një betejë të gjatë ligjore në KPA duke sjellë prova dhe dokumente për të faktuar burimin e krijimit të pasurisë.

Gjykata e Lartë, shkalla më e lartë e pushtetit gjyqësor në Republikën e Shqipërisë del kështu jashtë funksionit duke iu bashkuar Gjykatës Kushtetuese. Komisioneri publik ka ankimuar edhe  vendimin e KPK-së për drejtuesin e Gjykatës së Lartë Xhazair Zaganjori./ABC News Albania 24/7

 

shkoder11-1280x724.jpg
ent ela17:40 | 22/05/2019

Në Shkodër terminali për autobusët tek stacioni i trenit ka dalë jashtë loje. Aty nuk stacionohet asnjë mjet dhe për këtë shkak qendra e qytetit është kthyer në kaos.

Në një ditë Shkodrën e vizitojnë shumë turistë, të huaj dhe vendas. Por lëvizja e tyre në këtë qytet dhe pranë resurseve të tij bëhet sipas drejtueseve të guidave kryesisht.

Bëhet fjalë për 10-12 autobusë që përshkojnë qytetin e veriut.  Asnjë prej tyre nuk stacionohet në vendin e caktuar posaçërisht për turistët.

ABC News mori kontakt me shoferë të këtyre mjeteve. Operatorit iu kërkua të mos filmonte, sepse disa nga ta veprojnë informalisht.

E gjitha kjo ndodh në një qytet që pret e përcjell me mijëra turistë kryesisht në sezonin veror.

Autobusët nga gjithë Shqipëria zbarkojnë në qendër të qytetit, aty ku sipas ligjit duhet të qendrojnë vetëm 30 minuta.

Më pas duhet të zhvendosen tek stacioni i trenit. Këtu ku dhe rrëmuja është e madhe, ka vetem një tabelë që tregon për terminalin, asnjë njoftim tjetër.

Shërbimet e posaçme vendore injorojnë kaosin, kurse Shkodra çdo ditë e më tepër i ngjan jo një qyteti vlerash, por një territori pazari pa rregulla dhe ligje.

Gazetar i ABC News, Shkodër: Simon Shkreli

bejleri-933x445.jpg
Sej rie17:30 | 22/05/2019

Prokuroria për Krime të Rënda ka marrë nën hetim kryetarin e partisë Omonia për Himarën, Fredi Bejleri, i cili dyshohet se ishte pjese e grupit te ekstremistëve grekë që sulmoi postën kufitare 10 prillin e 1994. Jashtë Organit të Akuzës Bejleri u shpreh se në kohën kur ka ndodhur masakra ka qenë në Qipro dhe se gjithçka është bërë për të dëmtuar imazhin e tij dhe për ta goditur atë politikisht.

Fredi Bejleri u thirr në Prokurori, pak ditë pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi të refuzojë kandidimin e tij në zgjedhjet e 30 qershorit për Bashkinë e Himarës. Bejleri rezultoi i dënuar me 3 vite burg për akuzat e “Thirrjes së urrejtjes Nacionale” dhe “Poshtërim të republikës dhe simboleve të saj”.

Prokuroria për Krime të Rënda rihapi pas 25 vitesh, një dosjen e “Masakra e Peshkëpisë”, ku një grup ushtarësh grekë sulmoi postën kufitare me të njëjtin emër, duke vrarë komandantin e saj dhe një ushtar si dhe grabiti armatimet gjatë tërheqjes./ABC News Albania 24/7

Rama-leter-Bashes.png
nev ila17:20 | 22/05/2019

Duket se Kryeministri Rama  ka marrë tashmë në dorë të jetë udhëheqës i dialogut mes opozitës dhe qeverisë.

Përmes një statusi në facebook i ka drejtuar një letër të hapur kreut të demokratëve Lulzim Basha ku i kërkon të ulen në dialog.

Kryeministri i ka ofruar kryedemokratit dialog pa kushte dhe njëkohësisht mirëpret një përgjigje pozitive nga kryedemokrati.

LETËR PUBLIKE LULZIM BASHËS

Zoti Kryetar,

Ju drejtohem me këtë letër publike, në përpjekjen për t’i thirrur arsyes Suaj dhe për t’iu kthyer të vetmes rrugë që demokracia njeh, për trajtimin e mosmarrëveshjeve mes palëve: Dialogut!

Unë sigurisht, s’kam asnjë mirëkuptim për rrugën e zgjedhur prej Jush, qyshse braktisët marrëveshjen pozitive të 17 majit 2017 dhe vendosët ta nxirrnit grupimin Tuaj, plotësisht jashtë shinave të shtruara në atë marrëveshje. S’kam se si ta mirëkuptoj as gjuhën e urrejtjes, as djegien e mandateve, as dhunën e frymëzuar e organizuar prej Jush, prej së cilës nuk jeni distancuar asnjëherë; për të cilën jeni akuzuar botërisht, me emër e me mbiemër, nga partnerët e miqtë e pazëvendësueshëm të Shqipërisë dhe si pasojë e së cilës sot, një numër jo i vogël ndjekësish Tuajt gjenden në duart e drejtësisë. S’kam si të mirëkuptoj kurrësesi, as bojkotin e paprecendentë të zgjedhjeve dhe lëre pastaj, shantazhin mbi vendin e mbi qytetarët e këtij vendi, se Ju nuk do t’i lini ata të votojnë në 30 qershor.

Por mungesa e plotë e mundësive të mia për të mirëkuptuar gjithë sa më lart, nuk më pengon, përkundrazi, më detyron t’Ju drejtoj publikisht, këtë herë me shkrim, ftesën për t’u ulur pa humbur kohë në Tryezën e Dialogut. Dialogun s’mund ta pengojnë assesi, qoftë pozicioni Juaj ekstrem në lidhje me zgjedhjet vendore, qoftë pamundësia ime ekstreme në lidhje me datën kushtetuese të zgjedhjeve.

Jeta politike nuk mbaron në 30 qershor dhe që të jemi të qartë mes nesh, zgjedhjet në 30 qershor Ju mund t’i vështirësoni, nëse do t’i shkoni deri në fund rrugës pa krye, ku po e udhëhiqni grupimin Tuaj politik, por s’ka asnjë shans që t’i ndaloni të zhvillohen. Por Dialogu duhet të nisë pa humbur kohë, pavarësisht atyre që thoni e mendoni të bëni Ju në 30 qershor dhe pavarësisht faktit se unë 30 qershorin s’kam asnjë fuqi ligjore ta negocioj, edhe pse Ju jeni i lirë ta diskutoni në Tryezën e Dialogut.

Unë Ju ftoj në një dialog pa kushte dhe në kushtet kur Shqipëria e shqiptarët, nuk meritojnë përkeqësimin e një situate politike krejt të pakuptimtë, e cila po u kushton në mënyrë krejt të pamerituar. Shumica dërrmuese e tyre, përfshirë edhe shumicën e atyre që si zgjedhës të pakicës, s’kanë votuar e s’kanë ndërmend të votojnë ndonjëherë për mua dhe qeverinë që drejtoj, duan dialog mes nesh, e jo acarim mes shqiptarëve dhe dëmtim të Shqipërisë, për shkakun tonë. Aq më pak duan çka Ju po u ofroni sot, në një rrugë ku, të kuptohemi, nuk është fare halli im se do shkoni keq e më keq politikisht si grupim, po ku edhe ata vetë janë të humbur dhe ku askush nuk del i fituar.

Me shpresën e vobektë se ftesa ime do të merret parasysh dhe me urimin, që përveç fjalive propagandistike, të marr mbrapsht edhe përgjigjen pozitive për këtë ftesë, Ju lutem zoti Kryetar të pranoni shprehjen e dëshirës sime të sinqertë për shëndet të patrazuar, për Ju personalisht dhe familjen Tuaj.

Edi Rama

22 Maj, 2019/abcnews.al

Veliaj-vleresimi.jpg
nev ila17:10 | 22/05/2019

Tirana është qyteti i mundësive, i pasionit dhe i dëshirës për të kontribuuar. Kështu e ka përshkruar Kryetari i Bashkise Erion Veliaj kryeqytetin në forumin më të madh të urbanistëve në botë “Urban Future 2019”.

Tirana ka marrë vlerësimet më të larta për transformimin që ka pësuar në 4 vitet e fundit në Forumin Global “URBAN FUTURE 2019”, që u zhvillua në Oslo. I pranishëm në këtë takim ishte kryetari i bashkise Erion Veliaj.

Më vjen mirë që u vlerësuan në Oslo, nga forumi më i madh i urbanistëve, me rreth 3000 pjesëmarrës nga vende të ndryshme të botës, të gjitha ndryshimet që kanë marrë çmime, si sheshi “Skënderbej”, Pazari i Ri, por edhe ndryshimi i mentalitetit dhe kulturës, nga korsitë e biçikletave tek transformimi i çerdheve, kopshteve dhe tani shkollat e reja

Ndërsa në garën për mandatin e dytë në krye të bashkisë Veliaj siguroi për një fushatë dinjitoze. Ndërkohë premtoi  zbatimin e projekteve të nisura edhe në zona të tjera të kryeqytetit.

Jemi mobilizuar për një fushatë qytetare, dinjitoze dhe duam që ato eksperimente që bëmë në mandatin e parë, t’i zbatojmë masivisht edhe në cepa të tjerë të Tiranës, në mandatin e dytë”, theksoi ai.

Gjatë vizitës, kryebashkiaku Veliaj u prit në një takim edhe nga kryetarja e Bashkisë së Oslos, me të cilën bisedoi rreth projekteve në infrastrukturë, transport dhe çështjeve mjedisore./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono