Bllokohen në Morinë mjetet e tranportit të linjave Bajram Curri – Tiranë

12:10 | 15/06/201912:100

Pas një urdhri të ri nga Ministria e Transportit të Kosovës në pikën kufitare të Morinës nuk janë lejuar të kalojnë mjetet që bëjnë linjën Bajram Curri-Tiranë. Autobusët dhe furgonët që transportojnë udhëtarë në territorin e Kosovës e përdorin si tranzit për në Tiranë dhe anasjelltas. Ata thonë se e njëjta licensë u është njohur vitet e kaluara.

Mjetet e transportit të udhëtarëve të linjës Tropojë – Tiranë, bashkë me udhëtarët kanë qëndruar për orë të tëra në pikat kufitare Vermicë e Qafë Morinë, që lidhin Shqipërinë me Kosovën.

Policia kufitare e Kosovës në mënyrë të papritur përmes një shkrese të Ministrisë së Transporteve të Kosovës nuk i ka lejuar hyrjen në territorin e Kosovës, të cilin e përdornin si tranzit për në Tiranë dhe anasjelltas. Pronarët e këtyre linjave kanë në dorë urdhrin e sipas tyre ky akt është  i paprecedentë dhe në kundërshtim me marrëveshjet dy palëshe.

Megjithë vënien në lëvizje dhe njoftimit të autoriteteve problemi nuk mori zgjidhje, përkundrazi, në pikat kufitare numri i mjeteve dhe udhëtarëve u rrit për shkak edhe të mjeteve që nisen çdo dy orë në këto linja transporti. Marrëveshja mes qeverive dhe ministrive të transporteve Shqipëri- Kosovë për të lejuar kalimin tranzit të mjeteve të licensuara për transport udhëtarësh u vu në zbatim në vitin 2010, e më pas u rinovua në 2013.

/ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono