Bllokimi i raportit të Mueller, Trump përdor “privilegjin ekzekutiv”

20:55 | 08/05/201920:550

Presidenti Trump ka përdorur “privilegjin ekzekutiv” për të penguar publikimin e pacensuruar të raportit hetimor mbi ndërhyrjen ruse në Kongres. Lëvizja ka shkaktuar reagimin e demokratëve, që e kanë cilësuar lëvizjen e kreut të shtetit një sulm ndaj Kushtetutës.

Presidenti amerikan Donald Trump përdori të mërkurën “privilegjin ekzekutiv” për të bllokuar publikimin e plotë të raportit të Robert Mueller në Kongresin e Shteteve të Bashkuara. Lëvizja e njoftuar nga Shtëpia e Bardhë përbën një tjetër intensifikim të betejës kushtetuese mes Dhomës së Përfaqësuesve të kontrolluar nga demokratët dhe presidentit republikan.

Privilegji ekzekutiv është një e drejtë e pretenduar nga krerët e shtetit për të mbajtur sekret informacionet mbi politikat e brendshme të pushtetit ekzekutiv nga degë të tjera të qeverisjes. Demokratët e kanë kritikuar ashpër lëvizjen e presidentit. Kryetari i komisionit të çështjeve gjyqësore, Jerrold Nadler ka deklaruar se Shtëpia e Bardhë po keqpërdor doktrinën e privilegjit ekzekutiv, duke zgjedhur të përshkallëzojë përplasjen mes administratës Trump dhe Kongresit.

Ndërsa kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi deklaroi se lëvizjet e Trump për të bllokuar aktivitetet e Kongresit po i pengojnë ligjvënësit të mbikëqyrin punën e administratës së tij. Por Shtëpia e Bardhë e mbrojti lëvizjen duke deklaruar se ajo ishte një manovër e imponuar nga demokratët.

“I përballur me abuzimin e hapur të pushtetit nga demokratët dhe me kërkesën e prokurorit të përgjithshëm, presidentit nuk i mbeti rrugë tjetër veç se të ushtrojë kompetencën mbrojtëse të privilegjit ekzekutiv”, tha zëdhënësja Sarah Sanders./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono