Bllokimet në ashensor, gjatë 2018 u raportuan 1100 raste në Tiranë

17:41 | 02/03/201917:410

Zjarrfikësit detyrohen të ndërhyjnë në të paktën 3 raste në ditë të bllokimit të personave në ashensorë në qytetin e Tiranës. Gjatë vitit 2018 u shënuan 1100 raste të bllokimi në ashensor, duke krijuar frikë dhe panik te qytetarët.  

Efektivët e forcave zjarrfikëse, janë ndër të parët që ofrojën ndihmën e tyre personave të bllokur brenda në ashensor. Rastet janë nga më të ndryshmet dhe kohët e fundit janë shtuar, theksoi përgjegjësi i repartit zjarrfikës në Tiranë, ndërsa kontrolli i ashensorëve, duhet të bëhet të paktën një herë në muaj.

Përgjegjës i Repartit Zjarrfikës, Arif Kullolli: “Luhataja  eenergjisë elektrike, mingarkesa. Te pazari i ri para 6 muajsh kishin hipur 5- veta me çanta në duar”.

Mesatarisht 3 deri në 4 raste në ditë zjarrfikësit marrin telefonata dhe asistojnë në bllokimin ashensorëve në zona të ndryshme të Tiranës.

Përgjegjës i Repartit Zjarrfikës, Arif Kullolli: ““Këto janë çelësat dhe nëse ashensori është i bllokuar më këto veprojmë ne”.

Por ka edhe raste kur sitata është emrgjente dhe veprohet me forcë.

Përgjegjës i Repartit Zjarrfikës, Arif Kullolli: ““Kjo është pajisja që përdoret për hapjen e ashensorit, nëse çelësat nuk punojnë, ka dëme materiale por kryesorja është të shëptohen njerëzit”.

Personat që janë lënduar apo kanë mbetur të bllokuar brenda ashensorit janë të shumtë në kryeqytet. E tillë është edhe historia e Vjen Malos, i cili tregon tmerrin e përjetuar në ashensor disa muaj më parë.

Vjen Malo: “Kisha frikë se mund të përplasej ashensori, mund të binte. Fatmirësisht shpëtova”.

Siguria e ashensorëve të pallateve në kryeqytet u vu sërish në pikëpyetje pak ditë më parë kur një ashensor në zonën e “Don Boskos” u shkëput duke rënë në bodrum e si pasojë mbeti e plagosur një vajzë 24- vjeçare. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono