Bllokada qeveritare, FBI kundër Trump

23:51 | 23/01/2019

FBI ka ngritur krye kundër presidentit Donald Trump, për shkak të bllokadës qeveritare. Agjencia federale e anatemuar shpesh herë nga kreu i shtetit ka deklaruar se bllokimi i fondeve për institucionet po e çon sundimin e rendit dhe ligjit në Shtetet e Bashkuara në buzë të humnerës.

Byroja Federale e Hetimeve në Shtetet e Bashkuara ka dalë kundër presidentit Donald Trump në lidhje me bllokadën qeveritare. Përmes shoqatës që përfaqëson 13 mijë agjentë federalë, FBI ka paralajmëruar se pezullimi i shërbimeve qeveritare po vë në rrezik luftën kundër krimit të organizuar dhe terrorizmit. Në deklaratë nënvizohet se, burimet e nevojshme njerëzore për të mbështetur punën hetimore të agjentëve janë gjithmonë e më të tkurrura.

“Po përballemi dita ditës me një reduktim që rrezikon ta çojë vendin drejt humnerës”, thuhet në deklaratën e FBI-së.

Për vitin 2019, agjencia federale më e njohur në botë ka kërkuar një buxhet prej 9 miliardë dollarësh dhe bllokimi që presidenti Trump u ka bërë fondeve për institucionet po jep efektet e tij. Pa harruar këtu se institucioni i themeluar nga Jay Edgar Hoover ka qenë objekt i kritikave të ashpra nga presidenti për shkak të hetimit mbi ndërhyrjen e përfolur ruse në zgjedhjet e vitit 2016, që i dhanë atij fitoren. Pak muaj nga marrja e detyrës, në fillim të 2017-s, Trump shkarkoi drejtorin e FBI-së James Comey, ndërsa pasardhësi i tij Christopher Wray paralajmëroi me dorëheqje për shkak të presionit politik./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono