Blerjet online, trendi i viteve të fundit

16:10 | 30/05/201916:100

Blerjet online po kthehen në tendencë vitet e fundit. Sipas ekspertëve të fushës, blerjet brenda vendit mbeten më të favorizuara, pasi për blerjet nga jashtë aplikohen disa taksa ekstra.

Deri para pak vitesh dukej e paimagjinueshme që një produkt i ekspozuar në vitrinat e butikeve do te na vinte ne dore vetem me një klick.

Por tashme kjo është e zakonshme dhe shumë shqiptarëjane blerës online. Interesi për këtë mënyrë blerje po rritet gjithnjë e më shumë.

Situata për blerjet online brenda vendit është më e favorshme sipas ekspertëve të fushës, krahasuar me blerjet nga kompani jashte vendit.

Grupmosha që kryen më shumë blerje online në vendin tonë,  janë të rinjtë. Ndërsa kategoritë e produkteve më të kërkuara, jane veshjet dhe pajisjet elektronike.

Blerjet online brenda vendit kanë përparësi, pasi me ndryshimet e kryera më 1 mars 2019 nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, rritet edhe kosto e taksave mbi transportin e produkteve të blera online nga jashtë Shqipërisë.

Siç vërehet në udhëzim, për produkte me çmim mbi 23 euro dhe shpenzim për transportin mbi 5 euro, çdo blerës kur merr porosinë në dorë, do të paguajë për llogari të Drejtorisë së Doganave përveç TVSH-se mbi çmimin e produktit, e cila është paguar deri tani, edhe TVSH-në për vlerën e transportit të mallit nga jashtë vendit.

/ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono