Bill de Blasio merr mandatin e dytë si kryebashkiak i Nju Jorkut

10:36 | 08/11/201710:360

Demokrati Bill De Blasio ka marrë mandatin e tij të dytë si kryebashkiak i Nju Jorkut duke e cilësuar fitoren e tij si një mesazh të qartë për Shtëpinë e Bardhë. De blasio fitoi me 66 për qind të votave.

Një fitore e paralajmëruar për Bill de Blasio i cili u rizgjodh kryebashkiak i Nju Jork për mandatin e tij të dytë duke mundur kanditaten republikane Nicole Malliotakis dhe kandidatë të tjerë të partive të treta. Një fitore që pritej por që merr një vlerë më shumë në planin kombëtar për frontin demokerat si dhe për sfidën me Donald Tramp në 2020-ën.

Në fjalimin e tij të fitores De blasio komentoi mandatin e dytë si një mesazh të qartë për shtëpinë e bardhë dhe për faktin se amerikanë nuk i kthejnë shpinën vlerave. Kryebashkiaku i Nju Jorkut që e përqendroi fushatën e tij elektorale tek mbrojtja e njujorkezëve mori 66,1% të votave kundrejt 28,1% të rivales republikane Nicole Malliotakis. Mes duartrokitjeve të mbështetësve të tij në Brooklyn Museum, De Blasio, 56 vjecari italo-amerikan shtoi se do të mbronte sistemin shëndetësor dhe emigrantët.

Zgjedhjet e fundit shënuan fitore dhe për demokratë të tjerë si ajo e Ralph Northamm i cili do të jetë guvernatori i Virginia, pasi mundi republikanin Ed Gillespie në atë që u konsiderua si një test elektoral një vit pas fitores së Donald Trump në zgjedhjet presidenciale./abc news

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono