Bilanci/ 5 500 shtëpi dhe 550 pallate të dëmtuara rëndë: Dëme kolosale nga tërmeti i 26 nëntorit

15:13 | 04/12/201915:130

Zv.ministrja e Brendshme Rovena Voda bëri me dije bilancin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit, që shënoi edhe 51 viktima.

Janë 5 514 shtëpi të dëmtuara rëndë në Durrës, Tiranë, Lezhë, Kukës, Dibër dhe Elbasan. Pallate të dëmtuara rëndë: 558 në total, prej të cilave 35 në Tiranë,  461 në Durrës, 56 në Lezhë, 4 në Kukës dhe 1 në Dibër 1 në Elbasan.

Pallate të dëmtuara rëndë: 558

Shkolla të dëmtuara janë  28, prej të cilave 11 në Tiranë, 5 në Lezhë, 3 në Kukës, 9 në Elbasan. Por, Voda nuk dha informacion se sa është numri i shkollave të dëmtuara në qarkun e Durrësit.

Deklarata e plotë:

Vijojmë me përditësimin e të dhënave dhe bilancin paraprak të punës deri në orën 13:30 të ditës së sotshme në bashkitë Durrës, Krujë, Shijak, Kurbin, Tiranë, Kamëz, Vorë dhe Lezhë.

QENDRA E RE DISPEÇER

Më lejoni të përsëris edhe njëherë se në dispozicion të qytetarëve në qarqet Durrës, Lezhë dhe Tiranë, për çdo nevojë, janë në funksion tre numrat e gjelbër:

 • 0694114100
 • 0694114101
 • 0694114040

DËME NË BANESA

Për qarqet Durrës, Tiranë, Lezhë, Kukës dhe Dibër janë bërë këto verifikime deri më sot, datë 4 dhjetor 2019:

Shtëpi të shembura:                       1183 (Durrës 1050, Tiranë 131, Dibër 2)

Shtëpi të dëmtuara rëndë:   5514 (Durrës 3838, Tiranë 1311, Lezhë 168, Kukës 150, Dibër 13, Elbasan 34)

Shtëpi të dëmtuara lehtë:    3569 (Tirana 3248, Dibër 73, Elbasan 248)

Pallate të dëmtuara rëndë: 558 (Tiranë 35, Durrës 461, Lezhë 56, Kukës 4, Dibër 1, Elbasan 1)

Pallate të dëmtuara lehtë:    337 (Tiranë 330, Elbasan 7)

Pallate të pabanueshme:          20 (Tiranë)

Shkolla të dëmtuara:                   28 (Tirana 11, Lezha 5, Kukës 3, Elbasan 9).

Kabina elektrike të dëmtuara: 15 (Tiranë).

Biznese të dëmtuara:                     146 (Tiranë).

Qendra shëndetësore:                  2 (Tiranë 1, Kukës 1).

AKOMODIMI
3975 qytetarë gjithsej
të akomoduar në strukturat hoteliere për qarqet Lezhë dhe Durrës.

2669 qytetarë në strukturat hoteliere Durrës:              

 • FAFA………………………..448
 • ALER………………………..135
 • IBISA………………………..324
 • ETER………………………….87
 • PAMEBA……………………83
 • VALA……………………….100
 • DIAMMA………………….357
 • KOLAVERI……………….487
 • BONITA……………………175
 • PISHAT E BUTA…………98
 • DOLCE VITA…………… 250
 • ARAGOSTA………………..33
 • KASA………………………….92

1306 qytetarë në strukturat hoteliere Lezhë:

 • FROJDI…………………….130
 • RAFAELO…………………831
 • ERMIRI…………………….345

PUNA NË TERREN

Ndërkohë, kemi një përditësim të bilancit paraprak të situatës për prishjen e objekteve në zonat e prekura nga tërmeti i 26 Nëntorit 2019, si në vijim:

23 prishje objektesh gjithsej, nga të cilat:

9 objekte në qytetin e Thumanës, dhe;

14 objekte në Bashkinë Durrës.

Aktualisht po përgatiten për prishje dy objekte në Durrës:

1 objekt 3-katësh në Shkozet, Autostradë, Durrës;

1 objekt 5-katësh në Shkozet, Autostradë, Durrës;

Vijohet të punohet për prishjen e 1 objekti 3-katësh në Shkozet, Durrës.

Vijon puna për copëtimet dhe pastrimet e inerteve në këto objekte:

 • Në objektin afër kompleksit “Tropikal
 • Në shtëpinë e Familjes Reci, në qytet Durrës
 • Në Kompleksin “Miramare”
 • Në hotel “Vila Verde”
 • Në ndërtesën e Familjes Lala në Kënetë
 • Në objektin te Rr. “Bashkimi”, Durrës
 • Në objektin te Rr. “Mujo Ulqinaku”, Durrës.

Në Thumanë:

Aktualisht po përgatitet të prishet Shkolla 9-vjecare “Ramazan Jangozi”, objekt 2-katësh.

VULLNETARËT

Deri më sot, janë regjistruar për të ofruar ndihmë 302 vullnetarë dhe 18 OJF.

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono