Bilanc lufte, rritet frikshëm numri i të vdekurve nga aksidentet në Shqipëri

09:24 | 22/11/201909:240

Këtë vit numri aksidenteve ka ardhur në rënie këtë vit, por kanë qenë më fatale sa i përket jetëve të humbura.

Sipas INSTAT gjatë muajit tetor që lamë pas në rrugët shqiptare kanë humbur jetën 25 persona.

Kurse në tetor të vitit 2018 kanë humbur jetën 16 persona. Po ashtu sipas këtyre të dhënave bëhet e ditur se gjatë muajve të 2019 kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve rrugore 182 persona.

INSTAT ka bërë me dije edhe se në dhjetëmujorin e 2019, numërohen 1.254 aksidente rrugore.

Ata që kyejnë më shumë aksidente janë grupëmoshat e reja. 52% e numrit të aksidenteve në total janë kryer nga grupmosha 20 deri në 34 vjeç.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono