Bien eksportet dhe importet

14:49 | 17/07/201914:490

Eksportet dhe importet shqiptare gjatë qershorit kanë pësuar rënie. Për pasojë defiçiti tregtar sipas Institutit të Statistikave është rritur me 1.4% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Qershori nuk ka qenë një muaj i mbarë për eksportet shqiptare.

Instituti i Statistikave thotë se ato kanë rënë me 4.4 % krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë dhe 8.2% krahasuar me muajin maj duke arritur në vlerën e 25 milion lekëve.

Ulja e eksporteve vëren INSTAT është ndikuar kryesisht nga mineralet, lëndët djegëse dhe energjia elektrike.

Rënie ka pësuar dhe importi. Sipas Institutit te Statistikave në muajin qershor ato arritën në vlerën e 53 miliardë lekëve. 1.5%  më pak se vitin e shkuar dhe 9.6% më pak se muajin e shkuar.

Makineritë, pjesët e këmbimit, produktet kimike dhe plastike janë ato që kanë shfaqur kontributin kryesor në këto shifra.

Deficiti tregtar në qershor arriti në 28 miliardë lekë, duke u rritur me 1,4 %, krahasuar me qershorin e vitit 2018.

Sa i përket gjashtë muajve të parë të vitit deficiti tregtar arriti 165 miliardë lekë, 9.2% më shumë se e njëjta periudhë e vitit të shkuar.

Eksportet e mallrave pësuan ulje me 3,7 % ndërsa importet u rritën me 2,6 %, krahasuar me një vit më pare.

Vendet me të cilët Shqipëria ka pasur rritjen më të madhe të eksporteve, janë: Kosova, Gjermania dhe Maqedonia e Veriut (4,2 %). Ndërsa vendet me të cilat eksportet kanë pasur uljen më të madhe, janë: Italia Spanja dhe Greqia.

Sa i përket importeve në vend të parë qëndron Kina, Greqia dhe Turqia. Më pak Shqipëria ka importuar drejt Italisë, Gjermanisë dhe Spanjës./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono