Bie çmimi i karburanteve në vend

15:20 | 09/01/2019

2019  ka nisur me një rënie të lehte te çmimit të karburanteve ne vendin tone. Në pikat e tregtimit me pakicë në vend, një litër naftë tregtohet me 172 lekë dhe një litër benzinë me 173 lekë, nga 182-183 lekë që arritën çmimet në fund të muajit tetor.

Në Shqipëri nafta ka zbritur sërish në nivelet e fillimit të 2018-s, pasi ishte rritur dy herë përgjatë muajve qershor dhe tetor, përkatësisht me nga 5 lekë për litër.

Operatorët e tregut pohojnë se rënia e çmimeve është reflektim i tregjeve ndërkombëtare, ku nafta gjatë muajit dhjetor 2018 zbriti në 50 dollarë për fuçi.

Pavarësisht rënies në tregun vendas, çmimet e karburantit në Shqipëri vijojnë të jenë ndër më të lartat në botë. Sipas Global Petrol Price, që publikon çmimet e karburantit në gjithë botën, Shqipëria është e 12-a ne nivel global, per cmimin e shtrenjtë te karburantevee, duke u renditur pas shteteve me të ardhura për frymë shumë më të larta se ne venbdin tone: si Hong Kongu, Monako, Holanda, Italia apo Greqia.  Shqiptarëve u duhen mesatarisht 10.3% të të ardhurave ditore për të blerë një litër benzene.

Në  këtë mënyrë Shqiperia renditet e para per karburantin më të shtrenjtë në Europë, në raport me të ardhurat për frymë ./abcnews.al/Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono