Bie besimi i përdoruesve të rrjetit social Facebook

17:30 | 06/09/2018

Rrjeti social Facebook gjithnjë e më shumë në rënie. Sipas të dhënava të fundit, një në katër persona në SHBA ka fshirë aplikacionin me arsyetimin se nuk ka më besim në sigurinë që jep Facebook.

Një amerikan në katër ka fshirë aplikimin e Facebook nga aparati i tij i telefonit. 54 për qind e tyre deklarojnë se kanë modifikuar parametrat për privatësinë dhe 42 për qind kanë zgjedhur të shkëputen për disa javë nga ky aplikacion. Peu Research Center ka intervistuar gati 4600 amerikanë të moshës madhore në periudhën maj-qershor të këtij viti.

Sipas mediave amerikane çdo gjë është pasojë e skandalit të shpërthyer në mes të muajit mars ku u zbulua se një agjenci këshillimi me emrin “Cambridge Analytica” kishte mbledhur të dhëna për dhjetra milionë përdorues të Facebook pa lejen e tyre. Ky lajm i kushtoi themeluesit të rjetit social një humbje prej disa milliardë dollarësh në bursë. 44% e atyre që kanë fshirë aplikacionin janë të moshës 18 deri në 29 vjeç, ndërsa 12 për qind janë më shumë se 65 vjeç./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono