Beteja e tarifave, Trump: Pekini dëshiron një marrëveshje

11:51 | 26/08/201911:510

Presidenti amerikan Donald Trump reagoi ndaj kërkesës së Pekinit për një marrëveshje të mundshme mes dy vendeve, për t’i dhënë fund luftës së tarifave. Sipas Trump, një nga arsyet pse Kina është një vend i madh është se pse presidenti i saj e di se si funksionon bota.

Ndërsa bursat në të gjithë botën vijojnë të paguajnë pasojat e betejës së tarifave mes Uashingtonit dhe Pekinit, presidenti amerikan Donald Trump i ka dërguar Kinës një sinjal pozitiv.

“Kina dëshiron një marrëveshje, është një gjë e madhe!”, komentoi kreu i Shtëpisë së Bardhë lajmin se Pekini është shprehur i gatshëm për të zgjidhur situatën aktuale nëpërmjet negociatave të qeta.

“Kam një respekt shumë të madh për presidentin Xi”, shtoi Trimp.

“Një nga arsyet se pse ai është një lider i madh dhe Kina një vend i madh është se ai e di se si funksionon bota”, përfundon reagimin e tij presidenti amerikan Trump./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono