Besimtarët myslimanë falën sot Fitër Bajramin

08:43 | 15/06/201808:430

Besimtarët mysliman në të gjithë botën festojnë sot Fitër Bajramin. Në Tiranë, ata u mblodhën në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ku falën Namazin e ndanë mesazhe paqe e solidariteti.

Muajin e sakrificës edhe këtë vit besimtarët myslimanë në Tiranë e mbyllën në shesh. Xhamia e Namazgjasë ende nuk ka përfunduar, sheshi “Skënderbej” është kthyer në një hapësirë që i dedikohet futbollit, e besimtarët u rikthyen në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.

Festa e Fiter Bajramit i mblodhi bashkë që në orën gjashtë të mëngjesit. Falën namazin që për çdo besimtar është detyrim në këtë ditë të madhe, që simbolizon solidaritetin me njëri-tjetrin, të varfërin e të pamundurin.

Bajrami është shprehja e vëllazërisë për gjithkënd deklaroi Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë. Koha kur i japim kuptim të sotmes e ndërtojmë shpresën për një të ardhme të ndritur. Ai apeloi për shkëputje nga egoizmi e hipokrizia, për falje e mëshirë.

“Të dashur bashkëatdhetarë le të jetë ky Bajram, Bajrami i sinqeritetit. Le të reflektojmë sa të sinqertë jemi në raport me Krijuesin e Gjithësisë, në raport me protshmëritë që kemi ndaj vetes, në raport me gjithë ata njerëz që na vlerësojnë. ”

Mesazhe bashkimi dha edhe Myftiu i Tiranës. Thirrja e tij ishte për të kundërshtuar ekstremizmin dhe për të mos u pajtuar me islamofobinë.

“Mos qëndroni larg nga njëri-tjetri, mos braktisni njëri-tjetrin, mbështesni njëri-tjetrin. Mos u pjatoni asnjëherë me mortajën e islamofobisë, e  të shikuarit vëngër myslimanët dhe mysliamnet kudo që jetojnë, kudo që e praktikojnë besimin e tyre”.

Pas ndarjes së ndihmës për të varfërit, faljes së mëngjesit, besimtarët myslimanë e vijojnë ditën e Bajramit me një drekë të bollshme dhe e mbyllin me vizita tek të afërmit.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono