Besimi global tek SHBA në minimumin historik

15:12 | 19/01/201815:120

Shtetet e Bashkuara kanë humbur primatin e vendit lider në botë, duke u renditur pas Kinës në një sondazh të realizuar nga Gallup dhe të publikuar nga britanikja “The Guardian”.

Besimi tek Shtetet e Bashkuara dhe lidershipi i tyre në rang global ka rënë në një minimum të ri dhe vendi më i fuqishëm në botë është parakaluar nga Kina në renditjen botërore të aprovimit të politikave. Kështu thotë një sondazh i realizuar nga Gallup dhe i publikuar nga “The Guardian”. I zhvilluar në 134 vende, pyetësori tregon një shkërmoqje të mbështetjes ndaj rolit ndërkombëtar të Shteteve të Bashkuara. Bëhet fjalë për një rënie nga 48 për qind që ishte gjatë presidencës Obama, në 30 për qind gjatë një viti të presidencës Trump. Njëkohësisht është niveli më i ulët i regjistruar ndonjëherë nga Gallup që kur nisi sondazhet në shkallë globale mbi lidershipin një dekadë më parë. Rezultatet e fundit vijnë në një kohë kur një sondazh tjetër tregonte se Trump e mbyllte vitin e parë në detyrë me nivelin më të ulët të mbështetjes, 39 për qind. “Rekordi” i mëparshëm mbahej nga Bill Clinton, i cili në vitin e tij të parë kishte siguruar një mbështetje 10 për qind më të lartë, pra në 49%. Studimi i fundit konfirmon disa nga shqetësimet e ngritura nga analistët amerikanë dhe BE për politikën e jashtme, “Amerika e Para”, e kombinuar kjo me qëndrimet e Trump herë herë të lëkundura. Kjo, sipas analistëve, po dobëson kohezionin mes demokracive perëndimore përballë autokracive në rritje të Rusisë dhe Kinës, si dhe politikave nacionaliste e ksenofobe në Europë. Aktualisht, Gjermania shihet si lideri global nga më shumë se 41 për qind e të anketuarve, e ndjekur nga Kina me 31 për qind. Ndërsa politikat e Moskës aprovohen nga 27 për qind e të intervistuarve. Sondazhi tregon se për thuajse gjysmën e vendeve të botës, 65 nga 134, besimi tek lidershipi amerikan ka rënë me 10 pikë përqindje. Disa prej tyre janë aleatët e Europës perëndimore, si dhe Australia dhe vende të Amerikës Latine./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono