BERZH përzgjedh Tiranën, financim për Bovillën

16:28 | 19/03/2018

Investimet për një furnizim më të mirë të qyetarëve të Tiranës me ujë do të nisin shumë shpejt. Kryebashkiaku Erion Veliaj nënshkroi me Drejtorin e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim per Shqipërinë marrëveshjen e financimit për dy projekte kryesore.

Sasia e filtrimit të ujit nga Bovilla do të dyfishohet, ndërsa në zonën e unazës së re nëTiranë, Yzberisht dhe Kashar do të ndërtohet një linjë e re për furnzimin e banorëve me ujë të pijshëm. Financimi do të kryhet nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim. Kryebashkiaku Erion Veliaj nënshkroi në Londër marrëveshjen e bashkëpunimit.

“Mezi pres të fillojmë menjëherë nga puna, si për të dyfishuar Bovillën në kapacitet filtrimi, si për të bërë magjistralen, e cila sjell ujë drejtpërdrejt nga Bovilla në një prej zonave më problematike të Tiranës, për t’u siguruar që brenda 5 viteve të mundësojmë ambicjen tonë dhe vendimet e rëndësishme që morëm në Këshillin Bashkiak, për t’i dhënë qytetit ujë 24 orë të pijshëm”

Drejtori i BERZH-it për Shqipërinë, Matteo Colangeli beri te ditur që kjo është hera e parë që banka financon një projekt bashkie, pa mbështetjen e buxhetit të shtetit.

“Ky është një projekt shumë i rëndësishëm për ne. Po financojmë investime të rëndësishme për të përmirësuar furnizimin me ujë të Tiranës. Për herë të parë në Shqipëri, po financojmë një projekt bashkie pa mbështetjen e buxhetit të shtetit. Kjo gjë është e rëndësishme, por me siguri po shikojmë të bashkëpunojmë më shumë me UKT dhe qytetin, për të realizuar më shumë investime dhe për të zbatuar agjendën e qytetit, për ta bërë Tiranën një hapësirë të gjelbër dhe më të qëndrueshme. Ky projekt i rëndësishëm u bë i mundur nga donacionet financiare të Fondit Special të BERZH-it, gjithashtu edhe  nga qeveria austriake”.

Kjo marreveshje bashkepunimi deklaroi kryebashkiaku Veliaj u dedikohet qytetarëve të Tiranës, të cilët janë treguar korrekt me detyrimet ndaj bashkisë./abcnews.al

 

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono